Bebek Odası Dekorasyon ve Tasarım Fikirleri

Bebek Odasını Nasıl Dekore Etmeliyim?

Bir evin en tatlı telaşıdır dünyaya yeni gelene bir bebek. Bu telaşın en karışık konularından biride bebek odasıdır. Bebeğiniz için hem sevimli hem de konforlu eşyaları bir araya getirmek şık ve işlevsel bir çocuk odası oluşturmak için alışveriş planları başlar.

Bebek odası için tasarım ve dekorasyon, bebeğin zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimini olumlu etkileyecek şekilde düzenlenmelidir. Bebek odası dingin bir hava olması hem bebeğin hem de annenin huzuru için oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple mobilya ve dekor için kullanılacak aksesuarların seçiminden önce bebekler için doğru bir odanın seçimi yapılmalıdır.

Evlerde bebek odaları anne ve babanın gerekli durumlarda bebeğe hızlıca ulaşmak için yakın olmalıdır. Bebek odalarının mutlaka doğal ışık alan bir penceresi olması da önemlidir. Odanın mümkün oldukça gürültüsüz bir alanda olması da tercih edilmelidir. Dekorasyon aşamasında odanın kalabalık olmasından kaçınılması temizlik açısından ve temizlenen eşyalar ile döşenmesi önemlidir.

Bebek odası için alışveriş sırasında dikkat edilecek ilk şey ürünlerin sağlık açısından uygun olmalarıdır. Mobilya malzemeleri için doğal bir ürün olan ahşap tercih etmekte fayda var. Mobilya cilasının bebek solunumuna zarar vermemesi gerekmektedir. Tekstil ürünlerinde kullanılan boyanın alerjik etki olasılığını en aza indirmek için kaliteli malzemeler kullanılması gerekmektedir. Pamuklu ürünleri tercih etmenizi önermekteyiz.

Odanın zemin kaplaması kaygan olmamasına özen gösterilmesi gerekiyor. Mat, kaydırmaz, kolay temizlenebilen malzemeler bebek odaları ve çocuk odaları için idealdir. Bu malzeme ahşap veya laminant parkeler yada mat seramik zemin olabilir. Bebek odalarında toz tutma yada alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğinden halı pek önerilmiyor. Günümüzde alerji karşıtı yada toz tutmayan halılar satılmakta ama ne kadar doğru bunun araştırılması gerekiyor.