Cafe Tasarımı Uygulama

İster büyük ölçekli olsun ister küçük ölçekli olsun bir kafeniz varsa ya da açmayı düşünüyorsanız kafe tasarımının müşteri çekme konusunda çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Bu gibi önemli bir konu olan cafe tasarım uygulama konusundan haberdar değilseniz bu makale size aydınlatacaktır.

Cafe Tasarımı Uygulama Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal kafe tasarımları, yeni – eski tarz kafe tasarımları, modern kafe tasarımları kafe tipiniz ne olursa olsun, mutlaka aşağıdaki detaylara dikkat edilmelidir. 

Kafeler günümüzde rahat ve huzur bulunabilecek bir yer, insanların arkadaşıyla ya da ailesiyle sohbet edilebileceği kısaca günün yorgunluğunu atabileceği bir yer olarak görülmektedir. Hizmet verdiğiniz ya da vereceğiniz sektör de insanlara yönelik olduğundan trendleri görmemezlik edemezsiniz. Bu nedenle kafe tasarımınız bir nevi sektörün talepleri doğrultusunda şekillenecektir.

Cafe Tasarımı Uygulama

Örneğin kafenin dış mekan tasarımının şık ve sade olması müşteri çekme ihtimalini artıracaktır. İnsanlar günün yorgunluğunu atmak ve huzur bulmaya geldiğinden sadelik insanları cezbedecektir. Ancak işin tamamı sadelikle de bitmiyor. Aynı zamanda şık da olması gerekmektedir. Bu şıklığı da insanlar genellikle işinde uzman bir mimarla çalışarak hallediyorlar. 

Müşterilerin gelmesindeki en önemli etkeni de söylemek gerek bu arada; konum. Müşterilerinizi çekebilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz şey potansiyel müşteridir. Mekana girmeyen herkes potansiyel müşteridir. Potansiyel müşterilerin artması demek, kafeye giren müşteri sayısının da artması demektir. Bu nedenle kafenizi doğru konumlandırmalısınız. Konumu belirlerken konseptiniz de etkili olacaktır.

Örneğin menünüzde kahvaltı vs. sunuyorsanız konumunuzun sabahları işe giden insanların yoğun olan bir yerde olması gerekir. Örneğin caddelerin birleşim yerleri olan köşeler. 4 bir taraftan müşteri çeken bir konum olacağından kafeniz oldukça işlek olacaktır. 

Dış güzelliği sağladıktan sonra iç mekan tasarımı da önem arz eden bir konu oluyor. Çünkü dışardan gelen müşteri içerde de aynı şıklık ve sadeliği arıyor. Bu nedenle dışarıyla içerinin tasarımları birbirini tamamlar nitelikte ya da tamamlamaya yakın olmalıdır. Bambaşka bir tasarım, müşterilerin sadakatini zedeleyecektir. Dış mekanda nasıl albenisini artırmak için uğraştıysanız aynı şekilde iç mekanlarda iştah uyandırmak için çalışmanız gerekir. Peki neler yapılabilir?

Kurumsal kafe tasarımlarına göz atmışsanız mekanın renklerinin siyah ve beyaz tonlara yakın olduğunu görürsünüz. Bu durum içeriye ciddi bir hava katmaktadır. Siz de tasarımlarınızda renklerin gücünü kullanabilirsiniz.

İç mekanlarda iştah uyandırmak için aydınlatmanın da içeriye uygun olması gerekir. Yetersiz ya da fazla aydınlatma müşterileri kaybetmenize yol açabilir. Eski tarz kafe tasarımlarına bakacak olursanız genellikle loş bir ışık tercih edilir. Loş ışık her zaman olmasa da bu tip yerler için iyi bir seçimdir. 

1 Yorum

  • Affiliate Marketing dedi ki:

    I’m extremely inspired with your writing abilities and also with the structure to your blog. Is that this a paid subject matter or did you customize it your self? Either way stay up the nice high quality writing, it is uncommon to look a nice weblog like this one these days.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic