Çatı Katı Tasarımları ve Dekorasyonları

Çocukken hayaliniz olan o çatı katındaki oda fikrini gerçekleştirmenin zamanı sizce de gelmedi mi? Çatı katındaki minimal bir oda eminiz ki pek çok insanın hayallerini süslemiştir. Tüm evden farklı bir havası olduğu gerçeğini inkar edemeyiz.

Çatı Katı Tasarımları ve Dekorasyonları

Çatı katı, diğer odalara göre oldukça küçük olmasına rağmen güzel bir dekorasyon ile diğer odalar kadar kullanışlı bir hale gelebilir. Kullanışlı hale getirebilmek içinse bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Nedir bu noktalar?

Çatı katı tasarımları iç mimarların en zorlandığı alanlar diyebiliriz. Ancak merak etmeyin qaraqalem iç mimarlık ofisi işin üstesinden layıkıyla gelecektir.

Çatı katı tasarımında en dikkat edilmesi gereken nokta alanın darlığıdır. Genellikle üçgen prizma şeklinde tasarlanan çatılar nedeniyle alan diğer odalara göre bir hayli dardır. Dekorasyon süreci aslında bir nevi bu darlığı en işlevsel hale getirme sürecidir.

Kayıp alanlar nedeniyle içerisine koyulacak eşyalar -diğer odalara koyulan eşyalara göre- daha sınırlı olacaktır. Ancak doğru seçimlerle en az eşya ile mükemmel tasarımlara imza atmanız da olasıdır. Çatı katı daire tasarımları yapılırken işte bu nokta tüm sürecin odak noktasıdır, eşyalar!

Çatı katı daire tasarımları, Çatı katı iç mekan tasarımları, çatı katı yatak odaları

Odanın küçüklüğü dolayısıyla koyulacak olan eşyalarda seçici davranmak gerektiğinden odanın ne amaçla kullanılacağına göre eşya seçimleri yapılmalıdır. Burada bahsettiğimiz şey örneğin yatak odası yapma fikriniz varsa çatı katı yatak odaları genellikle tek kişilik bazalardan oluşur. Eğer daha büyük bir çatı katına sahipseniz elbette odanın büyüklüğüne göre yatak seçimi yapabilirsiniz. Ancak çatı katından beklenilen genişlik genellikle tek kişilik baza koyabilecek kadar olduğundan yataklar da bu duruma göre şekillenmektedir. Sadece yatak koyunca alan kalmadığından değil, yatak odası dediğinizde yatağınızın baş ucuna bir raf ya da küçük bir sehpa koymanın kullanışlı olacağından ya da gardırobunuzu yerleştireceğinizden tek kişilik yatağın uygunluğundan bahsediyoruz.

Çatı katı daire tasarımları, Çatı katı iç mekan tasarımları, çatı katı yatak odaları

Çatı katı iç mekan tasarımları yapılırken bir miktar hayal gücüyle oldukça şık bir tasarım elde edilebilir. Bu hayal gücünün sınırı yoktur. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere en önemli şey, boşlukları işlevsel olarak kullanabilmekten geçer. Alanın darlığı bir nesnenin birden fazla işe yaramasını gerektirir. 

Bahsetmeden geçmeyelim, çatı katı daire tasarımları yapılırken dikkat edilmesi gereken bir husus da sıcaklık olacaktır. Özellikle de yaz mevsiminde gün sonuna doğru içerideki sıcaklık neredeyse durulamayacak boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle koyu tip perdelerin çok tercih edilmemesi gerektiği bilinmektedir.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic