Ev Dekorasyonunda Parke Seçimi Nasıl Olmalı?

Yaşam alanları düzenlenirken kişilerin kullanım amaçlarına göre hem pratik hem de estetik durması amaçlanır. Bu bağlamda ev gibi yerlerin dekorasyonları yapılırken pek çok detay göz önünde bulundurulmalıdır. Bu detaylar genel olarak renk uyumu, mobilyaların seçimleri, mobilyaların yerleştirilmesi, perdelerin iç dizayn ile uyumu ve parke seçimleri olarak sıralanabilir. Bu makalede parke seçimi ile ilgili püf noktalara değinilerek kişilerin ev dekorasyonunda parke seçimi nasıl olmalı? gibi sorunlarına çözüm önerileri yer almaktadır.

Ev Dekorasyonunda Parke Seçimi Nasıl Olmalı?

Parke arayışına girdiğinizde sizlerin de görebileceği üzere bin bir çeşit renk ve türde parkeler mevcuttur. Bunların hangisinin eviniz için ideal seçim olduğuna ise evinizin genel dekorasyonu göz önünde bulundurularak karar verilir.  Parke seçimi yapılırken en önemli faktör kullanım ömrü ve dekore edilecek mekan ile uyumlu olmasıdır. Öyle ki kimse 2 yılda bir parke değiştirmek istemez. Bu nedenle parke seçimi yapılırken genellikle uzun yıllar kullanım sağlanabilecek kaliteli malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.

Ev dekorasyonlarında genel tercihler ahşap parkelerdendir. Hemen hemen her mekanda kullanıldığından artık göze de hoş görünmekte, trendin bu olduğuna yönelik algı oluşturmaktadır. Doğal duruşuyla evin içerisine ekstra ferahlık katan bu ahşap parkeler aynı zamanda dayanıklılık konusunda da epey nam salmıştır.

Ev Dekorasyonunda Parke Seçimi Nasıl Olmalı?

Masif Parke türü ise tercih edilme sıklığı bakımdan ahşap parkelerden daha az olsa da göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Masif parkeler genellikle daha geleneksel tarzlarda evlerde kullanılan parke türüdür. Masif parkelerin kullanım ömrü daha uzun olmasıyla bu tercih edilme sıklığını açıklamak mümkündür.

Laminant parkeler ise masif parkeye bir alternatif olmaktadır. Laminant parkeler günümüzün trend seçeneklerinden biridir. Çoğu evin dekorasyonunda kullanılan laminant parkeler birden fazla ahşap tabaka üstüne kaliteli bir ağaç kullanılarak kaplanmasıyla meydana getirilmekte, maliyeti diğerlerine göre daha ucuz olmaktadır. Laminant parkeyi dezavantajlı kılan durum ise kaplamanın kalınlığı konusudur. Daha az kalınlıktaki kaplamalarda dayanıklılık pek mümkün olmamakta iken minimum 2 mm kalınlığa sahip laminant parkelerin dayanıklılığı konusunda bir problem oluşmamaktadır.

Parke Seçiminde Işıklandırmanın Önemi
Parke Seçiminde Işıklandırmanın Önemi

Ev dekorasyonunda parke seçimi nasıl olmalı sorusuna verilebilecek cevaplar elbette bunlarla sınırlı değil. Parkeyi seçerken mutlaka evinizin ışıklandırmasıyla da uyumlu olmalı. Örneğin odanın ışıklandırması yetersiz ise koyu renkli bir parke seçimi yapmanız odanızın daha da karanlık görünmesine sebebiyet verebilir.

Eğer modern salon tasarımlarına da göz atmak isterseniz sitemizdeki Modern Salon Tasarımı Nasıl Olmalı? başlığına bakabilirsiniz.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic