İç Mekan Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İç mekan proje tasarımı herkesin yapabileceği işlerden değildir. Eğer bir iç mekan tasarlatmak istiyorsanız bu konuda uzman biriyle çalışmanız gerekir. Bunun yanında bu gibi tasarımlarda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

İç Mekan Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

İç mekan tasarım, yaşadığınız veya çalıştığınız çevreyi hatta bunun ötesinde konfor alanlarınızı oluşturmak için en önemli anahtarlardan biridir. İnsanların psikolojisi üzerinde oldukça fazla bir etkiye sahip olan  mekan tasarım, sizin konforlu ve rahat olmanızı; bulunduğunuz yer içerisinde uzun bir süre vakit geçirebilmenizi sağlar. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı önemli faktörler vardır.

iç mekan tasarımları

Bunun ilk adımı iç mekan proje tasarımı konusunda yetkin biriyle anlaşmanızdır. Yetkin biri, tek başına çalışan bir iç mimar ya da bir mimarlık şirketiyle çalışan bir iç mimar olabilir. İç mekan proje tasarımı nereden başlayacağınızı size açıkça göstermek için birinci adımı oluşturmaktadır. Proje aşamasında, dikkat edilmesi gereken şeyler: Sizin beğenilerinizi göz önüne almak, bütçeyi en doğru şekilde kullanıp sizi avantajlı konuma getirmek ve doğru renkler, aksesuarlarla uzun soluklu olacak bir alan oluşturmaktır. Bu adımlar proje adımlarını doğrudan oluşturur.

İç mekan tasarımlar, öncelikle renk seçimleri ile başlar genelde. İnsan psikolojisinde belirli anlamlar içeren, belirli şeyleri hatırlatan renkleri seçmek büyük bir olaydır. Tahmin ettiğinizden daha çok sizi etkileyebilmektedir bu durum. Örneğin; siyah ve beyaz renklerin kullanıldığı bir iç mekanda insanlar direkt o mekanın oldukça ciddi bir havası olduğunu düşünmektedir. Yeşil renk, sakinleştirici ve görme yetisini artıran bir efekte sahiptir. Bu örneklerden yola çıkarak iç mekan tasarımlar, renkle bir başlangıç gösterir. Dekorasyonlarda Işık ve Renk Uyumu konusunda bu duruma daha detaylı değinmiştik.

iç mekan aydınlatma

Bunun yanında, iç mekan proje tasarımı konusundan ayrı olarak kullanacağınız mobilyalar, amaca uygun hazırlanmalı ve kaliteli malzemelerden yapılmalıdır. Kaliteli malzeme, bütçenin doğru kullanımıyla doğrudan ilişkilidir. Bu kaliteyi yakalamak, bütçenizi düzgün kullanmak için profesyonel birinden yardım almanız şart. Mobilya faslı kaliteli ve beğenilerinize uygun (aynı zamanda mekanın havasına ve doğasına uygun) seçildikten sonra mobilyaların tamamlayıcısı olan aksesuar seçimine geçilmektedir. Belki de renklerden sonra mekanı en çok gösteren şey tamamlayıcı olarak basit bir işlev de görse aksesuarlardır. İç mekan tasarımına tabi tutulacak mekan, örneğin, ofisiniz ise tamamen işinizi gösterecek, işinizi anımsatacak ve bu işte ne kadar ciddi olduğunuzu gösterecek aksesuarlar seçmelisiniz.

Tüm bunlara dikkat etmek için fikirleriniz bazen yetmeyebilir zira siz bu konuda profesyonel olmayabilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken ilk şey işini iyi yapan bir iç mimarla anlaşmaktır. İç mekan proje tasarımı ve iç mekan tasarım konuları uzman görüşlere en çok ihtiyaç duyulan alanlardandır.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic