İç Mimar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eviniz için bir iç mimar seçerken nelere dikkat etmelisiniz? İyi bir iç mimar nasıl anlaşılır? Gelin bu soruları birlikte cevaplayalım.

Eviniz İçin Bir İç Mimar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizi dekore sandığınız kadar kolay olmayabilir. Ev dekorasyonlarında daha önceden deneyimi olanlar bilir ki bu süreç epey sancılıdır. Makalenin sadece giriş kısmında bile evin dekorasyon sürecini iyi yönetebilmek için bir profesyonele başvurmak gerektiğini az çok anlamışsınızdır. Sadece ev dekorasyonu da değil restoran dekorasyonu, cafe dekorasyonu gibi pek çok yerin dekorasyonunun yapılmasında iç mimarlar aktif olarak görev almaktadır. Peki ev için bir iç tasarımcı araştırılırken hangi noktalara dikkat edilmelidir?

iyi bir iç mimar, iç mimarlık ofisleri

İç tasarım firmaları dekorasyon konusunda danışılabilecek yetkinliklere sahiptirler. Bu gibi firmalar isteğinize göre sadece danışmanlık veyahut anahtar teslim iş şeklinde de çalışabilmektedirler. Bu bağlamda isterseniz sadece bir odanızı, isterseniz tüm evinizi dekore ettirebilirsiniz. İç Mimarlık Ofisi ile Çalışmanın Avantajları konusuna ek olarak İç tasarım ofisi ile anlaşmadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 1. İç mimarlık ofisinin referanslarına göz atın
  İç mimar olabilmek için ilgili lisans bölümlerinden mezun olmak yeterli sayılmaktadır. Elbette pratikte bu durum sorunlara yol açmaktadır. Daha önce iş tecrübesi olmayan birisiyle çalışmak ile bu alanda deneyim sahibi kimseler ile çalışmak arasında elbette farklılık olacaktır. Bu bağlamda iyi bir sonuç almak istiyorsanız çalışacağınız iç tasarım ofisi bu alanda en az birkaç projede yer almış olmalıdır.  
 2. Tek bir yere bağlı kalmayın
  İç mimarlık ofislerinde fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Kişisel bu fiyatlandırmayı personelinin yetkinliğine, maliyetlerine ve bu alandaki deneyimlerine göre belirlemektedir. Ev dekorasyon süreci sandığınız kadar ucuz bir işlem değildir. Sizlere piyasa altında veya çok üstünde fiyat veren iç mimarlık ofislerinden kaçınmanızı tavsiye ederiz. 
 3. İç tasarım ofisi daha önce hangi çalışmaları yapmış, inceleyin
  İç mimarlık ofislerini ziyaret ettiğinizde çalışmalarını görmek istediğinizi söyleyerek, önceki çalışmalarına göz atın. Çalışmalar arasındaki benzerliklere ve farklılıklara bakarak ilgili firmanın ne kadar özgün olduğunu anlayabilirsiniz. Özgünlük iyi bir tasarımın kilit noktasıdır. 
 4. Müşterilerine karşı tavırlarına dikkat edin
  Sektörde biraz yer edinebilen iç mimarlık ofisleri kaba tabirle palazlandığından, artık geçmiş işlerinin fazlalığı dolayısıyla vazgeçilmez olduklarını düşünerek tabiri caizse güç zehirlenmesi yaşayabilmektedirler. Bu durumda müşteri ile iletişimlerine de yansıtabilmektedir. İyi bir iletişim kurabilmek tüm sürecin selameti için en önemli noktalardandır. 

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic