Bir iç Mimar Ne Yapar?

Bir İç Mimar Ne Yapar?

İç Mimar Nedir?

Bir iç mimar, estetik odalar ve mekânlar oluşturmak için bir müşteriyle birlikte çalışan kişidir. Müşteriler ev sahiplerinden büyük şirketlere kadar çeşitlilik gösterir. İç mekân tasarımcılarının oluşturduğu alanlar ve odalar, basit iç ve dış ev ortamlarından otel lobilerine ve lüks mekânlara kadar uzanabilir. Boyutlar ne olursa olsun, her iç mimar, çekici ancak işlevsel mekânlar tasarlamak için çalışır. Müşterinin özel ihtiyaçlarını karşılarken güveni yaşam alanları oluşturur.

Bir iç mimar, genellikle bir müşterinin yaşam alanlarını tasarlayan ve uygulamasını yaparak anahtar teslimi işleri üstlenir. Bazı durumlarda, bir iç mimar tasarım firmasında sadece tasarımlar yapar. Her iki durumda da, sektörde olumlu bir itibar oluşturmak ve gelecekteki işlerini güvence altına almak için mükemmel olması gerekir.

mimari proje çizim

Bir İç Mimar ne yapar?

 

İç mekânların işlevi ve kalitesi ile ilgili sorunları tanımlayan, araştıran ve yaratıcı bir şekilde çözen,

Programlama, tasarım analizi, alan planlaması, estetik ve şantiye kontrolü, iç mekân sistemleri ve bileşenleri, bina yönetmelikleri, takım, malzeme ve döşemeler konusundaki uzmanlık bilgilerine sahip olan ve bu bilgiler doğrultusunda hizmet veren,

Yaşam kalitesini artırmak ve halkın sağlığını, güvenliğini, refahını ve çevresini korumak için iç mekân tasarımına ilişkin şemaları, çizimleri ve belgeleri hazırlayan kişidir.

 

İç mimarların uzmanlaşması gereken çeşitli alanlar vardır:

 

Kurumsal Tasarım
Kurumsal tasarımcılar, pratik ve profesyonel çalışma alanlarının bir kombinasyonunu oluşturur ve ayrıca bir şirketin markasının unsurlarını tasarımlarına dâhil etmeye çalışır. Çok küçük ofisler ve yeni kurulan işletmelerden çok büyük kurumsal binalara kadar çeşitli ortamlarda çalışırlar. Projenin boyutu ve kapsamı ne olursa olsun, ana odak noktaları verimli ve işlevsel bir alan oluşturmaktır.

Kurumsal tasarımcılar, özellikle çalışma ortamları olmak üzere, günün büyük bölümünde ofislerde kalan çalışanlar için sağlık ve duruşa katkıda bulunan alanlar oluşturmak için çalışırlar. Bilgisayarların, bilgisayar masalarının ve bilgisayar sandalyelerinin yerleştirilmesi, çoğu insan bu öğeleri uzun süre kullandığından, odak noktasıdır. Bunları kullanan kişiler, yanlış ürünler kullanılırsa veya yanlış şekilde ayarlanırsa veya yerleştirilirse gereksiz yorgunluk, stres ve hatta yaralanma yaşayabilir. Tasarımcılar, yapılan işi (aktivite), kullanıcı üzerindeki talepleri, kullanılan ekipmanı (boyutu, şekli ve görev için ne kadar uygun olduğu) dikkate alacak ve ardından bu unsurları göz önünde bulundurarak mekânı tasarlayacaktır.

Sağlık Tasarımı
Sağlık hizmeti tasarımcıları, doktorların ofislerini, diş hekimliği ofislerini, hastaneleri, sağlık merkezlerini, klinikleri ve yatılı bakım tesislerini planlar ve yeniler. Bu tür tasarımcılar kanıta dayalı tasarımda uzmanlaşmıştır – kanıta dayalı tasarım ilk olarak “tasarım kararlarını mevcut en iyi araştırma kanıtına dayandırmaya yönelikliktir. ” Araştırma ve proje değerlendirmelerinden elde edilen en iyi bilgilere dayanarak kararlar verir “.

Bu verilerin ve araştırmaların hâlihazırda mevcut olması, iç mimarların hastalar, sakinler ve tesisler için olumlu ve samimi alanlar planlamasına yardımcı olur.

Mutfak ve Banyo Tasarımı
Mutfak ve banyo tasarımcıları, bir müşterinin evinin mutfak ve banyo alanını tasarlamanın, yeniden biçimlendirmenin veya güncellemenin tüm yönlerini tartışırlar. Bu özel odalar için dolaplar, demirbaşlar, cihazlar, sıhhi tesisat, yapı malzemeleri ve elektrik çözümleri konusunda uzman bilgisine sahiptirler. Temalar, renkler, desenler ve oda düzeni müşteri ile tartışılır, bu da bu tartı