İç mimar ve iç mekân dekoratör arasındaki farklar nelerdir?

iç mimar

İç Mimar Ve Iç Mekân Dekoratör Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kariyer ‘iç mimar’ ve dekoratör birbirlerinin yerine sıklıkla kullanıldığını ve kuşkusuz ikisi arasında birkaç benzerlik olduğunu duyuyoruz. Bununla birlikte, birkaç farklılık da vardır ve bu farklılıklardan bazıları oldukça önemlidir.

 

iç mimar

İç Mimar Nedir?

İster bir ev ister bir işletme tasarlıyor olun, bir iç mimar güzel ama işlevsel bir alan oluşturmak için bir müşterinin ihtiyaç ve isteklerinden yararlanabilmesi ve bunları anlayabilmesi gerekir. Bir iç mimar, sadece bir mekânın görünümünü geliştirmekle kalmaz; aynı zamanda onun işlevselliğini de geliştirir.

İç mimarların özellikleri kendi içlerinde de alt gruplara ayrılmaktadır. Bazı iç mimarlar dekor, mobilya ve küçük projeler ile ilgilenirken, diğerleri büyük projelerde daha teknik konularla, estetik ve artistik kavramaların ışığında çalışmalarını devam ettirmektedir. Bu durum kişinin aldığı eğitim ve seçtiği çalışma tarzı ile ilgilidir.

İç mimar, bir yapının iç alanının tasarımını, insan ölçeğinde, insanı etkileyen tüm faktörleri göz önüne alarak; malzeme, detay, elektriksel altyapı, tesisat, aydınlatma, havalandırma, ergonomi, mekânın fonksiyonu ve mekândaki hava dolaşımı alanlarında tasarlayan kişidir. İç mimar tasarım sürecinden itibaren, projenin tamamlanmasına, son dokunuşlara kadar geçen süreci tasarlayan, takip eden ve yöneten kişidir.

Profesyonel bir iç mimar olmak için, belirli bir eğitimden geçilmesi gerekliği gibi, saha, şantiye ve mobilya imalat tecrübelerine hâkim olmak gerekir.

İki Yıllık Ön Lisans Programları
Ön lisans düzeyindeki programların ilk yılı genellikle hem el çizimi hem de dijital çizimde tasarımın temellerini ve temel becerileri kapsar. İkinci yılın odak noktası tipik olarak mimari aydınlatma, renk teorisi, mobilya tarihi ve giriş niteliğindeki işletme ve pazarlama kavramları gibi daha özel konulardır. Uygulamalı Bilimler Ön lisans Derecesi kazanan öğrenciler, alana genellikle asistan rolüyle girebilirler.

Dört Yıllık Lisans Dereceleri
Bu programlar, çok yönlü bir iç m