İç Mimarlık ve İç Mimarlık Çevre Tasarımı Farkı Nedir?

İç mimarlık ve iç mimarlık çevre tasarımı aralarında çok basit farklar olan iki alandır. Bu alanlar yerine göre birbirlerinden katı bir çizgiyle ayrılabilmektedir. Türk iç mimarlar arasında da bu tarz bir farklılık vardır.

İç Mimarlık ve İç Mimarlık Çevre Tasarımı Farkı Nedir?

Basit anlamda iç mimarlık, Türk iç mimarlar arasında yer alacaksanız Türkiye’de sayısal bölümden öğrenci olarak girebileceğiniz bir bölümdür çünkü işin daha çok matematiksel, hesaplama kısmında duran kişilerdir. Yalnızca çizim yeteneğine dayanmaz, oranların ve sayıların oldukça önemli olduğu bir bölümdür. Bu sebeple iç mimarlık ve iç mimarlık çevre tasarımı farkı aslında düşündüğümüzden biraz daha büyüktür.

iç mimarlık ve çevre tasarımı, türk iç mimarlar

İç mimarlık çevre tasarımı ise aslında iç mimarlık mezunu kişilere göre daha fazla alanı yaratma yetkisine sahiptir. Kabaca aralarındaki fark iç mimarlık çevre tasarımı bölümü okuyan insanların daha göze hitap edecek işler çıkarmasıdır. İç mimarlık mezunu kişi, size işlevselliği yaratacak durumlar konusunda yetkin bir hizmet verebilirken, iç mimarlık çevre tasarımı mezunu bir kişi hem işlevsellik alanında hem de sanatsal anlamda size daha rahat hizmet verebileceklerdir.

Türk iç mimarlar ve iç mimar adayları bu iki bölümden çıkmaktadır. Genellikle sayısal bölümden çıkmış Türk iç mimarlar, İç Mimarlık bölümü mezunu olmaktadır. İç Mimarlık Çevre Tasarımı bölümü ise eşit ağırlık alanından çıkan öğrencilerin tercih yapabileceği bir alandır. Genellikle iç mimarlık ve dekorasyon bölümünün birbiriyle iç içe ancak iki farklı alan olduğunu söyleriz ve bu farkı anlamanız için şu örneği verebiliriz: İç mimarlık çıkışlı profesyonel çalışanlar matematiksel tasarım ve projelerle uğraşırken, İç mimarlık ve çevre tasarımı çıkışlı profesyonel çalışanlar dekorasyon (işin sanatsal bölümü denilebilir dekorasyon için) alanında da bir dekoratör kadar yetkin olabilmektedir. 

iç mimarlık ve çevre tasarımı, türk iç mimarlar

Yani bir kısım aslında işin beyni olurken, diğer kısım biraz beyin ve biraz kalp kısmı olmaktadır. Türk iç mimarlar, bu iki alanda yetkin hale gelir. Temel bir fark etrafında ayrılırlar aslında. Genellikle insanların, özellikle bu bölümü düşünen ya da hizmet almak için internette arama yapan kişilerin, arasındaki farkı bilmediği iki alandır. Ancak anlattığımız gibi, aslında aralarındaki fark oldukça temeldir ve bilinmelidir. Siz de mekanınızı baştan yaratmak istiyorsanız, kesinlikle temel farkları gözeterek hizmet almak istediğiniz alanı iyi belirlemeli ve profesyonel yardım almalısınız.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic