Konsept Cafe Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Konsept Cafe Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
Konsept Cafe Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Son dönemlerde insanların sık sık vakit geçirmek istedikleri mekânlar arasında şüphe yok ki ilk sırada cafeler gelmektedir. Talebi yoğun olması sebebiyle bu sektörde işletme sahipleri deyim yerinde ise bir yarış haline girmiştir. Müşteriyi kendine çekmeyi başarabilen işletme sahipleri ancak bu şekilde ayakta durabilmektedir. Her geçen gün yeni ve farklı hizmet sunmayı hedefleyen ve rakiplerinin bir adım önüne geçebilmeyi amaçlayan cafe işletmecileri oldukça farklı sıra dışı tasarımları da mekâna yansıtmalı. Dolayısıyla sadece verilen hizmetin kalitesi değil bu hizmetin sunulduğu ortamın da müşteriye kendini iyi hissettiren bir mekân olması çok önem taşımaktadır. Sektörde oluşan bu rekabette rakiplerinin önüne geçebilmek için yaratıcı çözümler üretmek gerekmektedir. Bu sebeple cafenizde sıra dışı ve farklı dekorasyon seçenekleri uygulamanız gerekmektedir.

Cafe dekorasyonunda müşterilerinizin ilgi alanları ve yaş grupları mutlaka göz önünde bulundurulması gereken unsurlar arasında yer alır. Bunların dışında mekânın bulunduğu bölge ve hangi alanda hizmet vermeyi amaçladığınız konusu da dekorasyonda etkili olacaktır. örneğin butik bir cafe işletiyorsanız buna göre bir konsept oluşturmanız gerekeceğinden bu tür cafelerde rustik dekorasyon unsurlarına yer vermeniz çok yerinde bir tercih olacaktır. Bu tür cafelerde ahşabın ortama vereceği huzur ve doğal görünüm göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir. Ayrıca ahşap doğal görünümü yanında ortama konfor katacak olan bir unsurdur. Cafe konseptinde ahşap ile birlikte kullanılacak olan diğer dekorasyon unsurlarının doğru şekilde tercihi de son derece önemlidir. Duvar dekorasyonunda taş desenler kullanılarak estetik ve doğal bir görünüm kazandırılmış olacaktır.

Cafe Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Cafe tasarımında klasik veya modern ayrıntılara yer verilebilir. Bunu tamamen oluşturmak istediğiniz dekorasyonda kullanmak istenilen tarz belirleyecektir. Bunun yanında retro tarz kullanılarak cafe dekorasyonu da yapılmaktadır. İlgi çekici ve sıra dışı olan bu tarzda hem eski hem de modern çizgilere yer verme olanağı bulunmaktadır. Daha fonksiyonel ve kullanım kolaylığı sunan bu tarz son zamanların en fazla tercih edilen dekorasyon modeli arasında yer almaktadır. Cafelerde asıl amaç estetik ve konforu yansıtan bir dekorasyondur. Bu sayede müşterilerine daha iyi hissettiren bir ortam sunulmuş olunacaktır. Aynı zamanda ortamda yansıtılan enerji de çok önem taşımaktadır. eğer kasvetli ve iç karartan bir atmosfer varsa o ortamda kimse vakit geçirmek istemeyecektir. Bunun aksine ferah ve aydınlık etki uyandıran bir atmosfer oluşturulduğu takdirde müşterileriniz keyifli vakit geçirme imkânı bulabileceklerdir. Kısacası dekorasyonda kullanılan unsurlarda konfor ile birlikte uyum ve enerjide aranması gereken özellikler arasında yer almalıdır.

Konsept Cafe Tasarımı Nasıl Olmalıdır?Cafe tasarımında ışığı ve aydınlatma sistemini doğru ve yeterli oranda kullanmak mekânın atmosferini etkileyecektir. Bu nedenle cafenin büyüklüğüne ışık alıp almamasına ve dekorasyonda kullanılan diğer unsurlara göre uygun olan aydınlatma sistemine yer verilmesi gerekir.

Son zamanlarda alternatif yaşam alanı oluşturmayı amaç edinen kitap cafelerin sayısı artmaktadır. Bu tür cafelerinin var olması birçok kişiye sosyal bir alan olmanın dışında kolaylık sunmaktadır. Sadece sohbet edip bir şeyler yeme içmenin dışında öğrencilere ve okumayı sevenlere bu tür imkânlar sunan kitap cafelerin sayısı her geçen gün giderek artmaktadır.

Her alanda olduğu gibi cafe dekorasyonunda da yenilik şarttır. Her geçen gün bir yenisi eklenen dekorasyon modellerini cafenizde uyguladığınız takdirde sektörde başarılı olma fırsatı yakalayacaksınız. Doğru şekilde yapılacak olan tasarım satışlarınızı direk etkileyecek olan bir faktördür. Bu nedenle cafenizde doğru bir tasarım yapabilmek ve rakiplerinizin önüne geçebilmek için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic