qaraqalem-yeni-1
Mekân içinde estetik ve işlevselliğe önem verir, gece gündüz çalışır kalite, zaman ve takip sürecini de dengeleriz. Biz modern çağın gereksinimi olan estetiği mekânlarınıza uygulayarak size özgün yaşam alanları tasarlarız.

İletişim

Modoko 2.Cad. No:264/B Y.dudulu Ümraniye / İSTANBUL

+ 90 (216) 328 81 81
+ 90 (534) 300 30 40

info@qaraqalem.com
destek@qaraqalem.com

Sosyal Medya

Ev Tasarımı

Konut, içinde insanların yaşadığı ve barınma ihtiyacını karşılama özelliğine sahip olan ve çevresi duvarlar ile çevrili olan yapıların genel adıdır. Konut denildiği zaman içerisine apartman daireleri girdiği gibi, villa ve buna benzer şekilde tasarlanan lüks yapılar da girmektedir. Konutlar genellikle beton, toprak, tuğla, taş, çelik ve ahşap gibi malzemeler kullanılarak inşa edilmektedir. Bir konuttan beklenen en önemli özellik barınma, güvenlik gibi ihtiyaçları karşılayabilecek özelliğe sahip olmasıdır.

Konut Tasarımına Etki Eden Faktörler

Konut inşa etmek isteyen arsa sahiplerinin isteği üzerine yapının konumlandırılacağı arsa mimar tarafından analiz edilerek mimari değeri yüksek olan en uygun tasarımın ortaya çıkarılması konut tasarımında çok büyük öneme sahiptir. Sizden gelen talep üzerine yapacağımız tasarımda projemize yön verecek olan biden fazla unsur bulunmaktadır. Bir konut tasarlanırken fiziksel, kültürel ve ekonomik çevre göz önünde bulundurulması gereken faktörlerdir.

Bir konutun fiziksel çevresini oluşturan unsurlar yer, topografya ve iklim özellikleridir. Konutun tasarımında ilk bakılması gereken unsur fiziksel özellikleridir. Yapının oluşturulacağı alanın kültürel çevresi ise sosyal, ekonomik ve kültürel özellikleridir. Konut tasarımında kullanılması gerekli olan bütün teknolojik veriler ise teknolojik çevreyi oluşturur. Konut tasarımında bu faktörler ile ilgili bütün analizler yapılarak uygun olan malzeme ve şekil kullanılarak konut tasarımına başlanır.

Konut Yapan Firmalar

Arsanın yapısı ve genişliği konut tasarımının şekil almasında önemli etkiye sahiptir. Arsanın genişliğine en uygun olan konutun tasarlanması için ölçülerin orantılı olması gerekir. Ayrıya konuta verilecek geometrik şekilde arsanın konumu ve genişliği büyük öneme sahiptir. Arsanın topoğrafik konumu ve eğimi binanın tasarımını değiştirecek olan faktörlerdendir. Konut tasarımına başlanmadan önce arsanın bu analizlerin doğru şekilde yapılmış olması konutun kullanıcısına daha fazla fayda sağlamasına neden olacaktır. Çevresine uyumlu bir konut tasarlayabilmek için arsanın yol ve benzeri faktörlere göre konumunun analizinin yapılması gerekir. Çünkü çevresinde çok yüksek binalar bulunan arsa için yükseltisi düşük olan bir konut tasarlamak doğru olmayacaktır.

Konut tasarımında arsanın çevresinde bulunan tarihi eserlere saygılı bir tutum sergilenerek yapılan işlemlerde bu eserlerin zarar görmemesine özen gösterilmelidir. Konut tasarımında yapılacak bahçe düzenlemesinde bahçenin kaplayacağı alan ve konutun inşa edileceği bölgenin iklim yapısı ve toprak özellikleri gibi faktörlerin etkisi göz önünde bulundurularak doğru bitki seçimi yapılmalı ve bahçe düzenlemesinde bu faktörlere göre hareket edilmelidir. Konutun şehrin içinde mi yoksa daha kırsal kesimde mi yer alacağı göz önünde bulundurularak doğru bir bahçe düzenlemesi yapılmalıdır. Doğru bir bahçe düzenlemesi yapılan konut içinde yaşayanlara keyifli vakit geçirme olanağı sunacağından dolayı konuta en çok yakışan bir bahçe düzenlemesinin yapılması gerekir.

Konut Modelleri

Bir konut tasarımında işlevsellik ve çevresiyle uyumu çok önemli olsa da asıl dikkat edilmesi gereken faktör konutun dış görünümünün gösterişli olmasıdır. Yapının değerini artıracak olan ise bütün ihtiyaca cevap verebilecek şekilde tasarlanmasıdır. Konut tasarımında yapıda ön plana çıkarılacak unsurların belirlenmesi büyük öneme sahiptir. Örneğin tasarlanacak olan konut bir villa ise daha gösterişli olması gerekir. Diğer konutlara göre daha fazla görsellik gerektiren villaların tasarımında öne çıkarılacak olan görsellik olacaktır.

Konut tasarımında yapıya uygun olacak şekilde çatı uygulamasına yer verilmelidir. Çatının yapımında kullanılacak olan malzeme ve çatının büyüklüğü yapı ile uyum içerisinde olmalıdır.

Tasarlanacak olan konutta iç ve dış mekân tasarımında kullanılacak olan malzemeler dayanıklı ve şık olmalıdır. Kişinin isteğine göre tasarımını şekillendiren mimar kullanıcısına maksimum fayda sağlayacak olan konutu tasarlamaktadır.