Küçük Ev Tasarımı Nasıl Yapılır?

Küçük evlerin tasarımları işlevsel olmalıdır. Yerinizin küçüklüğünü örtmek adına ve daha fazla eşya alabilmesi adına kullanabileceğiniz her küçük boşluk önemlidir.

Küçük Ev Tasarımı Nasıl Yapılır?

Küçük ev tasarımı, genellikle günümüz evlerinde kullanılan tasarım fikirleridir. 1+1 dairelerin çoğalmasıyla beraber bu tasarımların değeri artmıştır. Bunların dışında yine küçük olarak adlandıramayacağımız evlerde de, küçük evlerde olan tasarımlara rastlamaya başladık. Peki, küçük ev tasarımı nasıl yapılır? Küçük evlerin tasarımları işlevsel olmalıdır. Yerinizin küçüklüğünü örtmek adına ve daha fazla eşya alabilmesi adına kullanabileceğiniz her küçük boşluk önemlidir. İnsanlar artık işlevsel olana yönelirken, yalnızca küçük evlerde değil büyük evlerde de bu yer tasarrufu aranmaktadır aslında ancak eviniz küçükse bu ihtiyacınız daha fazla olacaktır. Tasarımcılar küçük evlerin dekorasyonu için çeşitli panellerle ve kullanım anında açılıp kapanan formda olan mobilyalarla bu işin rahatlığını sağlamaktadır. Sınırlı bir alana sahip olmayı avantaja çevirmek, tasarımınızın yerine oturacağı anlamına gelecektir.

Bunun için öncelikle renkleri doğru seçmelisiniz. Küçük ev tasarımı nasıl yapılıyor diye sorarsanız renkler birinci önemli noktadır. Çok sınırlı bir alanda sizi sıkmayacak, kötü hissettirmeyecek, psikolojinize olumlu katkıda bulunmayacak hiçbir rengi seçmemelisiniz. Özellikle koyu renklerden uzak durmanız sizin için iyi olacaktır. Hem mobilyalarınızda hem de evinizin iç mekan boyamasında kullanacağınız rengi rahatlatıcı renklerden seçerseniz, bu sınırlı alanı iyi değerlendirmeye başlamışsınız demektir. Örneğin mavi renk. Duvarları dekorasyon amacıyla kullanmak burada size yardım edebilecek şeylerden birisidir.

Duvara asacağınız raflar Küçük ev tasarımı nasıl yapılır sorusunun cevabı için size oldukça faydalı olacaktır. Fonksiyonel parçalar kullanmak da için sırlarındandır. Az önce yukarıda bahsettiğimiz paneller, katlanabilir çok amaçlı eşyalar hem az yer kaplayacak hem de sizi rahatlatacaktır.  Çok eşya tercih etmeyin. Ev ne kadar dağınık olursa eşyalar o kadar baskın çıkacak ve eviniz olduğundan da küçük görünecektir. Bunu yapmamak adına az eşya almak küçük ev dekorasyonu için en önemli noktalardan biridir. Eşyaların baskın çıkmaması için duru halılar tercih edin. Hiç deseni olmasın demiyoruz yalnızca kaba ve göze çok çarpan desenlerden uzak durun bu halihazırda küçük olan evinizin çok daha küçük durmasına ve boğuk bir görüntü elde etmeye sebep olacaktır.

Küçük evler, büyük evlere göre tasarlanması daha zor ancak daha zevkli evlerdir. İsterseniz farklı dekorasyon fikirleri için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic