Mağaza Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mağaza tasarımı oluşturulurken nerelerden faydalanabilirsiniz? Mağaza tasarımı oluşturmadaki püf noktaların neler olduğunu merak ediyorsanız bu makale tam size göre.

Mağaza Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mağaza tasarımı dediğimizde çok geniş bir skaladan bahsetmiş oluruz. Mağaza tasarımları da kendi aralarında çeşitlendirilebilir. Örneğin bir iç giyim mağazası ile saat-takı satılan bir mağaza ile aralarında dekorasyon açısından farklılıklar olacaktır. Ancak mağaza tasarımlarının temelinde müşteri odaklı olmak ve ürün tanıtabilmek gibi amaçlar yatmaktadır. 

Mağaza tasarımı Nasıl Yapılmalıdır? 

Mağaza tasarımı yapan iç mimarlar mağazaların tasarımlarının mutlaka bir iç mimar tarafından yapılması gerektiğini söyler. Haklılık payları da yüksektir. Bu konuda bilgisi olmayan birinin yapacağı dekorasyona dekorasyon demek güçtür. Dekorasyon yalnızca mobilya yerleşimleri, duvar süslerinden ibaret değildir. Mağaza tasarımı yapılırken de bu durum oldukça hissedilir bir hal alır. Doğru açılardan yapılmayan ışıklandırma veyahut yetersiz bir ışıklandırma ürünlerinizin satış potansiyelini düşürecektir. 

mağaza tasarımı müşteri

Mağazaya gelen müşteri sizden sıra dışı, bambaşka bir tasarım beklemez. Kendinizi baz alacak olursanız; neyin nerede olduğunu bilmediğiniz bir yere gitmek yerine daha bilindik bir yere gitmeyi tercih edersiniz. Bu durum mağaza tasarımları için de geçerlidir. Bu nedenle yapılacak olan mağaza proje tasarımı müşterinin hali hazırda bildiği tasarımlar üzerinden yapılmalıdır. Mağaza tasarımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun cevabı biraz olsun burada yer alır aslında.  

Mağaza tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda önem verilmesi gereken bir nokta da ne satacağınız yani sektörünüzün ne olduğudur. Müşterilerinizin daha kolay alışveriş yapabilmesi için genel mekan planlamanızı müşteri odaklı yapmalısınız. Örneğin bir yetişkin giyim mağazasında deneme kabinleri için şık kapılardan faydalanırken, çocuk giyim mağazalarında aile büyüklerinin çocuklarıyla daha rahat ilgilenebilmesi adına kapı yerine mat perde kullanılması daha doğru olacaktır. Bu noktada müşterileriniz alışveriş yapmanın daha kolay olduğunu düşündükleri için bir sonraki tercihlerini de sizden yana kullanmaktan çekinmeyeceklerdir.  Cafe Tasarımı Nasıl Olmalıdır? konusunda da bu durumdan bahsetmiştik.

mağaza tasarımı

Mağaza vitrinlerinizi de doğru konumlandırmalı, öne çıkarmak istediğiniz ve dikkat çekebilecek ürünleri varsa cam kenarına almanız, dışarıdaki müşterilerin ilgisini çekecektir. Bu arada söylemek gerekir ki her ne kadar iç mekan tasarımınız çok fazla önem arz ediyor olsa da dış mekan tasarımınızın başarısız olması demek, iç mekan tasarımınızın bir önemi kalmaması demektir.

Mağaza tasarımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir sorusuna verilebilecek cevaplar bunlarla sınırlı değildir. Az önce bahsettiğimiz mağaza vitrinlerinin oluşturulması konusunda tanıtacağınız ürünün zıt renklerinde fonlar seçmeniz ürünü daha bir öne çıkaracak, belirginleştirecektir. Genel olarak mağaza tasarımı için soft ve pastel renklerden faydalanmanız tavsiye edilir.  

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic