mimari çizim

Mimari Çizim ve Proje Aşamaları

İç mimarlıkta mimari proje nedir? Mimari proje nasıl çizilir? İşte tüm detaylarıyla tasarım sürecinin nasıl işlediğine dair oluşturduğumuz rehber!

Mimari Çizim ve Proje Aşamaları

Bir iç mimar projesinin amacı, en sonunda ortaya çıkacak sonucu görmek ve bu süreçte yapılacak olan çalışmayı planlamaktır. Bir iç mimar, müşterisini doğru yönlendirebilmek ve tasarlanan mekanın görsellerini sunabilmek için mimari çizim yaparak hayal edilen mekana adım adım yaklaşmaktadır. Müşteriler istediklerini tarif ederken zorlanırlarsa farklı tarzlardaki tasarımlarla onlara yol gösterebilirsiniz.

mimari çizim

Mekanı yerinde incelemek, müşterinizin ‘’ihtiyaçlar listesini’’ oluşturmak ve eskiz çalışmaları mimari çizim için ilk adımı oluşturur. Burada bahsedilen ihtiyaçlar listesi, müşterinizin tasarımdaki istekleri, malzeme ve renk gibi dekorasyon tercihleri ve tadilat gerektiren bölgelerin not alınması olarak sıralayabiliriz. Çeşitli eskiz çalışmaları ile belirlenen konseptin ardından avan proje çizimleri hazırlanır.

Müşterinizle anlaşma sağladığınız eskiz çalışmalarının tam anlaşılması için plan, kesit ve görünüş çalışmaları yapılır. Tasarım ve teknik özelliklerini açıklayan bir rapor oluşturulur ve iç mekan için konsept görseller hazırlanır. Bu noktada mutlaka bütçe kontrolü yapmanızı ve ön maliyet tahminlerini çıkarmanızı önerebiliriz. Bu aşamada, müşterilerin de oldukça sevdiği üç boyutlu görsel çalışmalarla renk çalışmaları ve kolaj çalışmaları yapılmalıdır. Projede tercih edilen malzeme, mobilya, renk ön çalışma aşaması sonucunda revize edilir ve kesinlik kazanır.

mimari çizim

Asma tavan planları, döşeme planları, plan, kesit ve görünüşler, bitiş malzemeleri gibi unsurlar tasarım geliştirme aşamasını oluşturur. Bu unsurlardan oluşan mimari çizim detaylandırılarak uygulama çizimleri halini alır.

Uygulama çizimleri, ön projeye uygun olmalıdır. Proje üzerinde gerekli tüm açıklamalar yer almalıdır. Müşterilerden çizimler ve yazılı belgeler için onay alındıktan sonra uygulamaya geçilmelidir. Bu noktadan sonra uygulama projeleri onaylı belge niteliği taşımaktadır.

Proje kapsamında tüm imalat süreci için teklifler alınır, değerlendirilir ve seçimler yapılır. Uygulamaya hazır hale gelindiğinde de shop drawing çizimlerine başlanır.

Montaj ve imalat sürecine geçilerek bir iş programı hazırlanır. Yapılan imalatlar kontrol edilir ve gerektiğinde yardımcı olabilecek ilave çizimler üretilir. Uygulama sonunda varsa eksiklikler giderilir ve iş teslimi yapılır.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic