qaraqalem-yeni-1
Mekân içinde estetik ve işlevselliğe önem verir, gece gündüz çalışır kalite, zaman ve takip sürecini de dengeleriz. Biz modern çağın gereksinimi olan estetiği mekânlarınıza uygulayarak size özgün yaşam alanları tasarlarız.

İletişim

Modoko 2.Cad. No:264/B Y.dudulu Ümraniye / İSTANBUL

+ 90 (216) 328 81 81
+ 90 (534) 300 30 40

info@qaraqalem.com
destek@qaraqalem.com

Sosyal Medya

Mimari Proje

Teknoloji geliştikçe mimari de aynı ölçüde geliyor. Çünkü mimaride kullanılan malzeme, araç ve gereçlerde kendisini yenileyerek bu değişime katkı sağlıyor. Tasarımın giderek önemsendiği ve değer kazandığı günümüzde ister ticari alanlar olsun isterse bireysel kullanım pek çok kişi mimari proje çizim firmaları ile çalışarak mekanlarına profesyonel dokunuşlar yapıyorlar.

Mimari proje nedir?

Mimari de inşa edilecek yapının uygulanması öncesinde dış görünüm ve iç dizaynı, kitlelerin birbiriyle oranı planları ve benzeri gibi tüm ayrıntıları yer aldığı projedir. Mimari proje çizimi iç mimar tarafından hazırlanır ve proje aşamasına geçmeden önce mimar arazinin durumunu inceler ve planlamayı bu şekilde yapar.

Mimari Proje Neden Gereklidir?

Yapılarda inşaatlara başlamadan önce projelendirme bir zorunluluktur. Mimari projeniz çizilmeden inşaatınızın ruhsatının alınması mümkün değildir. Ruhsatı almadan ise iskan alınamaz. İskansız bir yapıda tapusuz demektir. Yapıların projelendirilmesinin amacı yapının her turlu iklime göre dayanıklı olmasını sağlamak ve ihtiyaç olan tüm bilgilerinde en ufak ayrıntısına kadar düşünülmesini sağlamaktır.

Proje üzerinden yapılan bir yapı da bölgenin iklim şartlarından tutunda yapının iç dizaynına kadar her şey en ufak ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanır. Bir yapıda profesyonellikten bahsedebilmek için öncelik olarak proje olması gerekiyor. Projesiz olarak yapılan yapıların gecekondu şeklinde tabir edildiğini biliyoruz. Bunun için yukarıda da belirtilmiş olan nedenden dolayı mimari projeler profesyonellik için çok önemlidir.

Mimari proje bir mimar tarafından çizilir ve bunun için mimarın mutlaka mimarlar odasına kayıtlı ve vergi mükellefi olması gerekir. Yani ancak bu sayede imza yetkisine sahip olması gerekir.

Projesiz Yapılarda karşılaşılan sorunlar

Proje olmadan yapılan bir yapıda sorunlar şu şekilde sayılabilir.

Yapıların depreme dayanıklı olması çok önemlidir. Dolayısıyla projesi olmayan bir yapının depreme dayanıklılığı test edilmemiştir bunun içinde büyük ihtimalle depreme dayanıksız olacaktır.

Yapının iç bölümleri gelişi güzel bir şekilde tamamlanmış ve düşünülmemiş olduğu içinde yapının kullanışlı olması beklenmez.

 

Mimari Proje Yapan Firmalar

 

 

Mimari proje yapan firmalar apartman, konut, villa, fabrika, AVM, Mağaza, Otel gibi pek çok mekanın projelendirilmesini yaparak profesyonel çözümler geliştirirler. Mimari ihtiyaç duyulan bir hizmettir ve kesinlikle doğru bir şekilde planlanması gerekir.

Kara Kalem olarak biz mimari projelerimizi Türkiye’nin her il ve ilçesine ulaştırabiliriz. Proje sonrasında düzenlediğimiz 3D görsellerle projenin tamamlanmış halini gösteririz.

Mimari Proje Modelleri

Kara Kalem olarak mimari projelerinizde görselleştirme önemlidir. Henüz tamamlanmamış olan projelerin bile görselleştirme sayesinde nasıl bir sonuç ortaya çıkacağı da ortaya çıkarılmış olacaktır. İnsanlar yapıların başlanmadan önceki teknik bilgisi ya da nasıl bir sonuç ortaya çıkabileceği hususunda gerekli bilgilere sahip değildir. Dolayısıyla sitemiz üzerinde yer alan mimari proje modelleri bizim daha önceki hazırlamış olduğumuz projelerden de örnekler sağlayacaktır. Bu sayede başlamadan nasıl sonuçlar elde edilebileceği de az çok kafanızda fikir edinecektir.

Mimari görselleştirme 2 boyutlu mimari projeleriniz üzerinden ilerleyerek yapınızın iç ve dış görsellerinin üç boyutlu olarak gerçekçi bir şekilde hazırlanması işine denilmektedir.

Müşterilerimize mimari proje üzerinden yapacağınız bir sunum sırasında,  proje üzerinden pek fazla yorum yapamaz çünkü anlamamıştır. 3 boyutlu görseller üzerinden yapacağınız bir sunumda ne satın alacağını tam anlamıyla görecek ve kafasındaki soru işaretleri kalkacaktır. Böylelikle olumlu ya da olumsuz bütün sorularına yanıt bularak 2 boyutlu çizim üzerinde tek yorum yapamayan müşteri 3 boyutlu çizimleri görünce emin olun birçok yorum yapacaktır.

Mimari projeler yapılarınızı pazarlamanın ve satmanın en kolay yoludur.