Modern Salon Tasarımı Nasıl Olmalı?

Modern Salon Tasarımı

Ev dekorasyonunda üzerinde titizlikle durulan ve dizaynına en fazla önem verilen mekân şüphesiz ki salonlardır. Salon evlerin en göze çarpan bölümüdür. Zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz salonlarımız, ailece keyifli vakitler geçirebileceğimiz ve misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlayacağımız mekân olmuştur. Dolaysıyla salon dekorasyonuna diğer bölümlerden daha fazla özen gösterilmektedir.

Salon dekorasyonu yapılmadan önce hangi tarza göre dekorasyon yapılacağının belirlenmesi gerekir. Günümüzde genellikle klasik ve modern tarza göre salon dekorasyonu yapılmaktadır. Modern tarza göre salon dekorasyonu yapmak isteyenler dekorasyonda kullanacakları bütün unsurları modern tarzı en güzel şekilde yansıtabilecek şekilde belirlenmelidir.

Salonumuzda görselliği ve şık duruşu yakalayabilmek için dekorasyonda kullanılan bütün unsurlar hem renk hem de tarz olarak birbirine uyumlu olmalıdır. Bu uyum yakalanamadığı takdirde mobilyanın ve diğer unsurların en kaliteli malzemeden üretilmiş olması pek bir anlam taşımayacaktır. Bu nedenle dekorasyonda kullandığımız bütün unsurlar hem görsel hem de işlevsel açıdan uyum halinde olmalıdır.

Modern Salon Dekorasyonunda Renk Seçimi

Salon dekorasyonunda renk seçimi yaparken ilk dikkat edilecek olan nokta salonun genişliğidir. Dar alana sahip salonlarda koyu renk tercih edildiği takdirde zaten dar ve küçük olan salonlar olduğundan daha dar görünecektir. Bu nedenle eğer salonunuz dar ise özellikle duvar ve zemin rengi açık tonlardan seçilmelidir.

Açık renkler kullanıldıkları ortamı ferah ve aydınlık gösterme özelliğine sahip olduğundan dolayı bu mekânlarda açık renk tercih etmek daha doğru olacaktır. Büyük bir salona sahipseniz duvar rengi olarak birçok renk kullanma şansınız bulunmaktadır.

Özellikle son dönemlerde trend olan mavinin koyu tonları salonunuza sıra dışı bir atmosfer kazandıracaktır. Koyu renk olarak tercih edilen duvarlara dekoratif raflar yerleştirerek daha estetik bir görünüm kazandırabileceğiniz gibi modern tarza uygun aksesuarlar kullanarak da salonunuza hareket kazandırabilirsiniz.

Salon dekorasyonunda renk tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da dekorasyonda kullanılan bütün unsurların birbirine uyumlu olacak tonlarda olmasıdır. Duvar, zemin, mobilyalar, perde, aksesuarlar ve aydınlatma unsurları birbiri ile uyumlu renk ve modelde olduğu takdirde şık ve estetik değeri olan bir salona sahip olacaksınız.

Bu uyumu aynı rengin tonları ile yakalayabileceğiniz gibi zıt renklerin uyumu ile de yakalamanız mümkündür. Örneğin açık renk bir zemin ile kullanılacak olan koyu renk bir koltuk görsel açıdan bir uyumun yakalanmasına sebep olacaktır.

Modern Salon Dekorasyonunda Mobilya Seçimi

Birçoğumuz günümüzün büyük bir çoğunluğunu salonumuzda geçiririz. Günün stresini atıp, keyifle dinlenmek istediğimiz salonlarımızda mobilya tercihini doğru şekilde yapabilmek çok önemlidir. Dekorasyonda yer alan mobilyalar şık ve estetik görünümleri yanında kişiye rahat bir dinlenme ortamı sunabilecek konfora da sahip olmalıdır. Modern salon dekorasyonunda tercih edilebilecek birbirinden şık ve konforlu mobilyalar yer almaktadır. Modern salon dekorasyonunda mobilya tercihi yaparken ekonomik durum, ihtiyaçlar, zevk ve tercihler mobilya seçimini etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Bu nedenle salon dekorasyonumuz için mobilya seçerken ihtiyaç duyduğumuz yani salonumuzun dekorasyonu için gerekli olan ve bütçemize uygun olan mobilyaları tercih ederiz. Bunun yanında bir mobilyadan beklenen en önemli özellik dayanıklı ve kaliteli olmasıdır. Ucuz diye kaliteden uzak olan mobilyalar tercih edildiği takdirde vaktinden önce bozulup eskiyeceğinden dolayı bize ekonomik olarak fayda yerine zarar getirecektir. Bu nedenle hem kaliteli hem de bütçeyi sarsmayan ürünlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Modern salon dekorasyonunda kullanılacak olan mobilyanın kişinin sırtını kavrayan ve bele destek verecek özellikte tasarlanmış olması gerekir.

Modern salon dekorasyonunda kullanılacak olan mobilyalar şık ve estetik olduğu kadar kaliteli ve sağlığa uygun olacak şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic