qaraqalem-yeni-1
Mekân içinde estetik ve işlevselliğe önem verir, gece gündüz çalışır kalite, zaman ve takip sürecini de dengeleriz. Biz modern çağın gereksinimi olan estetiği mekânlarınıza uygulayarak size özgün yaşam alanları tasarlarız.

İletişim

Modoko 2.Cad. No:264/B Y.dudulu Ümraniye / İSTANBUL

+ 90 (216) 328 81 81
+ 90 (534) 300 30 40

info@qaraqalem.com
destek@qaraqalem.com

Sosyal Medya

Ofis Tasarımı

Ofis, bir işletmenin herhangi bir faaliyet alanın yürütüp sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu mekâna verilen isimdir. Faaliyetlerin ve verilen hizmetlerin yolunda ilerlemesi için bu işlerin yürütüldüğü mekân olan ofisin ihtiyacı karşılayabilecek kalitede olması çok önemlidir. Özellikle birçok çalışanı bulunan işletmelerde işyeri ortamı çalışanın performansını artıracak olan bir faktördür. Çalışma ortamı bir çalışan için gerekli olan huzur ve konforu sağlayabildiği ölçüde verimlidir. Yapılan araştırmalara göre bir ofisin kalitesi çalışanların daha yaratıcı olmalarına sebep olmaktadır.

Ofis Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

İş hayatında performansı arttıran sebeplerden biri de iyi bir şekilde dekorasyonu yapılan bir çalışma alanı oluşturmaktır. Çalışma alanlarında verimliliği arttırabilmek ve çalışanların huzur ve refah içerisinde işlerine yoğunlaşabilmeleri için ofis tasarımında bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların başında çalışma ortamının havalandırma ve aydınlatma sistemi gelmektedir. İyi bir şekilde aydınlatması yapılan bir çalışma ortamı çalışmaya daha elverişli hale getirilecektir. Bir çalışma ortamında yapılacak olan doğru aydınlatma ile verimlilik artırılaracaktır. Özellikle dar bir alana sahip olan ofislerde mekâna uygun bir aydınlatma sistemi kullanılarak mekân daha ferah hale getirilecektir. Ofis tasarımında çalışanlar ve müşteriler için önemli olan diğer bir unsur da çalışma ortamının havadar olmasıdır. Daha verimli çalışmak için kişilerin ihtiyaç duyduğu en önemli unsurların başında mekânın temiz ve havadar olması gelmektedir.

Renklerin insan psikolojisindeki etkisi düşünülerek ofis tasarımında uygun olan renklere yer verilmelidir. Daha ferah bir ortam oluşturmak için açık renklere daha çok yer verilen ofisler verimli çalışma ortamının oluşmasında önemli etkiye sahiptir. Özellikle faaliyet alanına uygun olacak şekilde renk seçimi yapmak verimliliği de bu oranda etkileyecektir. Örneğin bir tasarım ofisinde ya da sosyal medya ile ilgili faaliyet alanlarında bu alana uygun olacak olan, daha göz alıcı renkler kullanmak olacaktır.

Ofis Tasarım Modelleri

Ofis tasarımında sıra dışı tasarımlara yer verilmektedir. Modern ve klasik çizgiler ile tasarlanan ofisler sektörünüzde benzerlerinizin bir adım önüne geçmenizi sağlayacaktır. Doğru bir ofis tasarımı için dekorasyonda kullanılacak olan bütün unsurlar birbiri ile uyum içerisinde olmalıdır. Doğru bir aydınlatma sistemi kullanılan ofiste dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da çalışan kişi sayısına uygun şekilde masa ve sandalyelerin konumlandırılmasıdır. Kişiye rahat bir çalışma ortamı sağlayacak uzaklıkta konumlandırılan masa ve sandalyeler verimli çalışmayı etkilemektedir. Özellikle aydınlatmada masaların ışığı solda alabilmesi önemlidir. Ofis dekorasyonunda yer alan mobilya ve aksesuarların kalabalık ve dağınık görünmemesi dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Ofis tasarımında göz yorucu bir ortam oluşturmamak için gereksiz ve görüntüyü bozan bütün unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Çalışanlar için temiz ve ferah bir ortam oluşturabilmek için ofis tasarımında kullanılan bütün unsurlar renk ve görünüm olarak uyum içerisinde olmalıdır. Aksi halde kalabalık ve karanlık bir ortam oluşacak ve kişinin performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Kabiliyetlerini yeteri kadar ortaya koyamayan kişi işyeriniz için verimli olamayacaktır.

Ofis Tasarımı Yapan Firmalar

Yorucu iş hayatında insanlar sabahtan akşama kadar oturdukları yerden işlerini halletmek zorundadır. Kişinin sağlığı göz önünde bulundurularak rahat oturma imkânı sunan sandalye ve masa bir ofis için çok büyük öneme sahiptir. Ofis tasarımında kullanılan masa ve sandalyenin kişiye doğru oturuş pozisyonu sağlayacak özelliklerde olması gerekmektedir. Kişinin rahat ve verimli çalışması için boyun, sırt ve bel ağrısı yaşamasını engelleyecek ölçü ve özelliklere sahip olan bir sandalye bir ofiste mutlaka dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

İşlerinizin ve faaliyetlerinizin daha verimli ve hızlı bir şekilde ilerlemesi için çalışanınızın kendisini rahat ve huzurlu hissedebileceği ofis tasarımı yapmanız verimliliğinizi ve iş kalitenizi %25 oranında etkileyecektir.