Ofis Tasarımı

İstanbul ofis dekorasyonu

Ofis Tasarımı

Ofis, bir işletmenin herhangi bir faaliyet alanın yürütüp sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu mekâna verilen isimdir. Faaliyetlerin ve verilen hizmetlerin yolunda ilerlemesi için bu işlerin yürütüldüğü mekân olan ofisin ihtiyacı karşılayabilecek kalitede olması çok önemlidir. Özellikle birçok çalışanı bulunan işletmelerde işyeri ortamı çalışanın performansını artıracak olan bir faktördür. Çalışma ortamı bir çalışan için gerekli olan huzur ve konforu sağlayabildiği ölçüde verimlidir. Yapılan araştırmalara göre bir ofisin kalitesi çalışanların daha yaratıcı olmalarına sebep olmaktadır.

ofis tasarımı

Ofis Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

İş hayatında performansı arttıran sebeplerden biri de iyi bir şekilde dekorasyonu yapılan bir çalışma alanı oluşturmaktır. Çalışma alanlarında verimliliği arttırabilmek ve çalışanların huzur ve refah içerisinde işlerine yoğunlaşabilmeleri için ofis tasarımında bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların başında çalışma ortamının havalandırma ve aydınlatma sistemi gelmektedir.

İyi bir şekilde aydınlatması yapılan bir çalışma ortamı çalışmaya daha elverişli hale getirilecektir. Bir çalışma ortamında yapılacak olan doğru aydınlatma ile verimlilik artırılaracaktır. Özellikle dar bir alana sahip olan ofislerde mekâna uygun bir aydınlatma sistemi kullanılarak mekân daha ferah hale getirilecektir. Ofis tasarımında çalışanlar ve müşteriler için önemli olan diğer bir unsur da çalışma ortamının havadar olmasıdır. Daha verimli çalışmak için kişilerin ihtiyaç duyduğu en önemli unsurların başında mekânın temiz ve havadar olması gelmektedir.

Renklerin insan psikolojisindeki etkisi düşünülerek ofis tasarımında uygun olan renklere yer verilmelidir. Daha ferah bir ortam oluşturmak için açık renklere daha çok yer verilen ofisler verimli çalışma ortamının oluşmasında önemli etkiye sahiptir. Özellikle faaliyet alanına uygun olacak şekilde renk seçimi yapmak verimliliği de bu oranda etkileyecektir. Örneğin bir tasarım ofisinde ya da sosyal medya ile ilgili faaliyet alanlarında bu alana uygun olacak olan, daha göz alıcı renkler kullanmak olacaktır.