Ofiste Verimliliği Artırmanın Yolları Nelerdir?

Günümüz iş dünyasında artan iş yükü ve beraberinde gelen stresle iş yerindeki verimliliğiniz düşmüş olabilir. Bunun tek nedeninin işinizin sıkıcı olmasına bağlamamalısınız. Ofisinizin kullanışlı olmamasından ötürü de bu tip durumlarla karşılaşılabilir.

Ofiste Verimliliği Artırmanın Yolları Nelerdir?

Ofiste verimliliği artırmak demek işinize daha rahat odaklanmanızı sağlamak demektir. Genellikle iş yerinden memnun olmayanlara sebebi sorulduğunda dikkatlerinin çok kolay dağıldığını, artık sıkıldıklarını ifade etmektedirler. Bu gibi sorunlarla karşılaşan ofis sahiplerinin mutlaka ofisin tasarımını gözden geçirmesi gerekir. Peki verimli ofis tasarımları nasıl oluşturulur?

Kullanışlı bir ofiste çalışmak elbette daha verimli olacaktır. Konforsuz bir alanda çalıştığınızda beyniniz bir an önce buradan gitmeniz gerektiğine odaklanacağından hatta rahatsızlığın sebebine odaklı kalacağından işinize konsantre olmanız oldukça zor olacaktır. Bu nedenle iş yerlerinde konfor biraz daha ön plana çıkmalıdır. Bunun yanı sıra ofisin duvarıyla, mobilyasıyla vs. renk uyumları da birbirine uygun olmalıdır. Bu verimliliği nasıl arttırabilir ki demeyin, insanlar hep aynı düşünceye daldığında o düşünce onu yiyip bitirir. İşte bu da rahatsızlık verici bir renk uyumsuzluğu konusunda önem arz edecektir. Öyle ki bir noktadan sonra can sıkıcı boyutu geçecek ve orayı kendi elinizde yeniden boyamak isteyeceksiniz. 

Renk Karmaşası Olmamalı!
Sadelik Ön Plana Çıkarılmalı.

Ofisler kurumsal yerlerdir. Ofis dekorasyon fikirleri gibi başlıklara baktığınızda göreceksiniz ki bu gibi yerlerde hem düzenli hem de şık görünebilmesi adına cıvıl cıvıl renkler kullanmaktan kaçınmalı daha pastel tonlara ve sadeliğe yönelmelisiniz. Bu sayede dikkat dağılması faktörünü en aza indirgemiş olursunuz.

Verimli ofis tasarımları incelendiğinde görülecektir ki her tasarımda mutlaka kişisel bir alan vardır. Bu alanda gerek dinlenme gerek misafir ağırlama gibi işler yapılabilir. Bu durum çalışanın sıkıldığı zamanlarda kendini küçük bir kahve molasına atabileceği bir kaçış rampası niteliğinde olacak ve dinlenmesi bittiğinde daha dinç bir halde işinin başına dönebilecektir. 

Tüm bunların yanı sıra en şık ofis tasarımları genellikle dağınıklığın minimum olduğu tasarımlardan oluşmaktadır. Dağınıklık dediğimiz ise kablolar, monitörler, yazıcılar arasındaki bağlantı kabloları gibi iletişim aygıtlarının görünür olması. Elbette bilindik anlamıyla dağınıklık da kötüdür de bahsettiğimiz şeylerin de görünür halde olması adeta karmaşadan ibarettir. Bunlar yerine bulut tabanlı sanal iletişim araçları tercih edilebilir, Wi-Fi ağları bu iletişim için kullanılabilir. Hatta bu konuda Yeni Nesil Ofis Tasarımları makalemize de göz atabilirsiniz.

3 Comments

 • film dedi ki:

  I pay a quick visit everyday some web sites and sites to read articles, but this website presents feature based content. Mirna Merell Hoffarth

 • Bryan dedi ki:

  Hello! Someone in my Myspace group shared this site with
  us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!

  Wonderful blog and excellent style and design.

 • Arthur Kloe dedi ki:

  good article

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic