Restoran Tasarımlarında Püf Noktalar Nelerdir?

Günümüzde restoranlar sıklıkla uğradığımız mekanlardan birisi olmuş durumda. Peki bir restorana giderken nelere dikkat ediyoruz? O restoranın sadece yemeğinin güzel olması, o mekana gitmek için yeterli mi?

Restoran Tasarımlarında Püf Noktalar Nelerdir?

Yukarıdaki sorulara vereceğimiz cevap elbette hayır. Kendinizi müşteri yerine koyduğunuzda dahi fark edebileceğiniz gibi restoranların yemeklerinin önemli olduğu kadar tasarımı da önemlidir. Bunun sebebi siz daha dışardayken içeride ne tür bir yemek, nasıl bir hizmet kalitesi olduğunu bile bilmediğinizden ötürü mekan seçimi yaparken mekanlar arasında dış görünüşü gözünüze en çok hitap eden restoranı seçersiniz.

Restoran tasarımı yapılması için bu alanda çalışan birileriyle yani restoran tasarım ofisi gibi bir kurumsal firmayla çalışmak gerekir. Kulağa dört duvarı süslemekten ibaret gibi gelse de potansiyel müşterilerinizi ve hali hazırdaki müşteri sayınızı katlama konusunda tasarımın yeri bambaşkadır. Örnek restoran tasarımları incelendiğinde çoğu restoranın hemen hemen aynı tasarımın farklı varyasyonlarını kullandığını görürsünüz. Bu noktada Restoran Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? konusuna göz atabilirsiniz.

Restoran tasarımları konusundaki en önemli husus özgünlüktür. Özgün olmayan mekanlar arasında bir sıralama olmayacağından bugün sizin işletmenizi seçen müşteri yarın diğer işletmelerde de bir farklılık göremeyeceğinden diğer işletmeleri tercih edecektir. Restoran tasarımları oluşturulurken özgünlük gibi önemli bir konuyu sağladıktan sonra, aşağıdaki vereceğimiz ufak tavsiyeleri uygulayarak eşsiz bir tasarıma imza atabilirsiniz.

restoran renk uyumu
  • Renk

Renk, öncelikle konseptinize göre renk seçimi yapmalısınız. Yiyecek ve içecek gibi alanlarda kırmızı tonlarındaki renklerin tercihi doğru bir karardır. Bu tonların iştahı artırdığı bilimsel bir gerçektir.

  • Işıklandırma

Mekanınızın dekorasyonunu taçlandırabilmeniz için doğru aydınlatma araçlarını seçmeniz ve şiddetini doğru ayarlamanız gerekir. Fazla loş ya da fazla parlak bir mekan müşterilerin gözlerini yoracağından bu gibi durumlardan kaçınmak gerekir.

restoran arkaplan müziği
  • Arkaplan Müziği

Restoran tasarımı konusunda tıpkı renkler gibi seslerin de önemi vardır. Arkaplanda müşterilere kısık sesli de olsa dinleteceğiniz müziğin türü de satışlarınıza etki edecektir. Örneğin rock müzik hızlı yemeyi teşvik ederken, klasik müzik yavaş yemeyi ve dinginliği sağlar.

  • Lavabolar

Hemen hemen her işletmecinin atladığı bir detaydır. Bu pek örnek restoran tasarımları gibi kataloglarda görünmese de müşterilerinizi kaybetmemek adına önemli bir detaydır. Temizlik ve hoş koku bu alanların vazgeçilmeyecek unsurlarındandır. Restoran tasarım ofisi ile çalışmanız bu gibi unutulabilecek detaylardan sizi kurtarır.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic