Rustik Tarz Dekorasyon

Rustik kelimesini dekorasyon ve tasarım ile uğraşanlar mutlaka uzaktan da olsa yakından da olsa duymuşlarıdır. Rustik için birden fazla cevap olması doğru kullanım ya da ön yargı oluşması konunun detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğinin en büyük kanıtı olmaktadır.

Rustik Nedir?

İlk olarak rustik kelimesi hakkında biraz bilgi sahibi olalım. En çok duyulan anlam olarak rustik bir perde asma yöntemidir. Perdeleri düğme aracılığı ile kornişe asmak yerine büyük halkalar ile metal ya da ahşap bir bar üzerine asma işlemidir. Bu şekilde kullanılan perdelere rustik perde adı verilir. Genellikle Yazlık, Kır ya da Dağ evlerinde tercih edilen perde modelleri doğal detay ve kendilerine has şıklıkları ile dikkat çekmektedirler.

Rustik dekorasyonun açıklamada da bahsettiğimiz gibi Doğal, doğaya ve insana saygı duyarak elde edilmiş aksesuarlar, geçmişe giden detayları da barındıran ancak işlevsel ve modern mobilyalardan bahsedebiliriz. Rustik Dekorasyonlar oldukça trend ayrıca uygulaması da bir o kadar zor tarzdır. Rustik Dekorasyon trendlerinin detaylarını öğrenmek ve nasıl kombin yapılacağına dair fikir sahibi olmak başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Rustik Dekorasyon Önerileri

Rustik dekorasyon için dikkat etmeniz gereken en önemli şey, doğanın mükemmelliğini ve rahatlığını yaşam alanlarınıza uygun bir şekilde uyarlamaktır. Boyanmamış ve işlem yapılmamış doğal ahşap malzemeleri evinizin her kısmında rahatlıkla kullanabilirsiniz, diğer mobilya ve aksesuarlar için de vintage ve doğa teması ile uyumlu olabilecek aksesuarlar seçilmesi uygun olacaktır. Örnek olarak, ham ahşaptan yapılma bir orta sehpanın üzerine şık ve parlak aksesuarlar uyumlu olmayacaktır. Bunun yerine, sade bir görünüme sahip abartıdan uzak aksesuarlar seçmelisiniz. Cam bir vazo ve yanında üst üste birkaç kitap odanın çehresini değiştirecek bir seçim olacaktır.

Özellikle rustik dekorasyon tarzı diğer dekorasyon tarzlarına göre çok daha maliyetlidir. Bu nedenle tasarım ve dekorasyona başlanmadan önce tüm mobilya seçimlerinizde doğru karar vermeli ve kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Tasarımda ve dekorasyonda kullanılacak malzemeler doğadan, işlenmemiş ve yıpranmış ürünler olduğu için yaşam alanına oldukça otantik bir hava katmaktadır.

Rustik dekorasyon tasarımı oluştururken her tasarımda olduğu gibi dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Daire içi dekorasyon için seçilecek olan malzemeler farklılık göstermektedir. Örnek verecek olursak mutfak için işlenmemiş ham odundan masa ve sandalyeler