Ünlü İç Mimarlar ve İç Tasarım Stilleri

1880’den günümüze kadar gelen Ünlü İç Mekân Tasarımcıları neler yapmış? Eserleri? Hayatları? Gelin yakından tanıyalım.

Ünlü İç Mimarlar ve İç Tasarım Stilleri

Jean-Henri Jansen (1854-1928)

Listemizin 1. ünlü İç mimarlar sıralamasında, Hollandalı iç mimar Jean-Henri Jansen, 1880’de ilk uluslararası iç tasarım şirketlerinden biri olan Maison Jansen’i (House of Jansen) Şirketini kurdu ve bu şirket, çok sayıda kullanılabilecek olağanüstü güzel ve yüksek kaliteli mobilyalar tasarlamak ve üreterek ünlendi. İç dekorasyon,iç mekan tasarımları ve projeleri hazırlayan, House of Jansen, dünyanın 8 büyük şehrinde şube açtı. Jansen, şirketin direktörlüğünü yaptığı yetenekli iç mimar Stephane Boudin ile yakın çalıştı.Bir çok iç mekan tasarımları yapan House of Jansen müşterileri arasında Royalty gibi zenginler ve ünlüler vardı.

Elsie de Wolfe (1865-1950)

Listemizin 2. ünlü İç mimarlar sıralamasında, İç dekorasyonun ilk hanımı Elsie de Wolfe, kendisini ‘çirkin bir çocuk’ olarak görüyordu. Bu Viktorya dönemi sahne oyuncusu, zamanının bir isyancısıydı ve çoğu kişi tarafından, zamanında yerleşik iç mimarlar olmasına rağmen, modern iç tasarım mesleğinin mucidi olarak kabul edildi. Elsie, Viktorya döneminin tasarım zevklerinden hiç hoşlanmadı, bu nedenle tasarımları, ağır kadife perdeler gibi gereksiz aşırılıklarla birlikte sıkıcı ve kasvetli Viktorya dönemi dekorunun aksine, genellikle açık ve parlak renklerden oluşuyordu. Bu, zamanın çağdaş tasarımlarından öncü bir ayrılmaydı. Elsie’nin etkisi, modern iç tasarım dünyasında hissedilmeye devam ediyor.

 

Ogden Codman (1863-1951)

Listemizin 3. ünlü İç mimarlar sıralamasında, Amerikalı iç mimar ve mimar olan Ogden Codman, çocukluğunu bir süre gençliğinde Fransa’ya gitmeden önce doğduğu Boston’da geçirdi. Codman’ın kendisini çok etkileyen iki amcası vardı – mimar John Hubbard ve dekoratör Richard Ogden. Ogden Codman’ın eserlerinden bazıları arasında Edith Wharton’ın Newport evi, Land’s End, New York müşterisi John D. Rockefeller, Jr.’ın Rockefeller aile mülkü ve Cornelius Vanderbilt II’nin Newport yazlık evi bulunmaktadır. Romancı Edith Wharton ile birlikte Codman, 1897’de Amerikan iç tasarımının bir rehber yazarı olan ‘Evlerin Dekorasyonu’ kitabını yazdı

Frances Elkins (1888-1953)

Listemizin 4. ünlü İç mimarlar sıralamasında Milwaukee’de doğan Frances Adler Elkins, önceki yüzyılın en önde gelen iç mimar ve tasarımcılarından biriydi. Ünlü Chicago mimarı David Adler’in kız kardeşi Elkins, çeşitli dönemlerden farklı tarzları ve unsurları bir araya getiren fütüristik tasarımlarıyla tanınıyordu. Ülke Fransız stillerini, chinoiserie ve art deco tarzlarını içeriyordu. Tasarımlarında yer alan mobilyalar arasında Jean-Michel Frank ve Alberto Giacometti gibi tasarımcılar da vardı. Elkins’in otuz yılı aşkın bir süredir devam eden kariyeri, Hawaii, Orta batı, kuzey ve güney Kaliforniya’daki pek çok tasarımlarda gözüküyor, hiçbiri 1830’ların yapısının restorasyonu, Monterrey, California’daki Casa Amesti’den daha ilginç değildir.

Frank Lloyd Wright (1867-1959)

Listemizin 5. ünlü İç mimarlar sıralamasında Frank Lloyd Wright, kariyeri 500’ü tamamlanmış 1000’den fazla projeyi içeren bir iç mimar ve mimardı. Wright, bir örneği Fallingwater olan organik mimariyi tanıtmasıyla tanınıyordu. Robie House, Wright’ın Prairie School mimari hareketindeki liderliğinin bir örneğidir, Rosenbaum House ise Wright’ın Usonian ev konseptini tasvir eder. Wright’ın ayrıca kilise, ofis, okul, otel veya müze gibi her tür bina için canlandırıcı fikirleri vardı. Wright, mükemmel mimari kaplamaların yanı sıra Dekor, yerleşim düzeni ve mobilyalar da dâhil olmak üzere binalarının iç mekân tasarımlarını da tasarlamıştır.