Villa TasarımıVilla Tasarımı

Villa geçmişi Roma İmparatorlu dönemine kadar dayanan yazlıkta ya da kentin biraz dışında kalan bahçe içinde yer alan gösterişli müstakil evlere verilen addır. Görselliğin ön planda olduğu yapılardan olan villalar genellikle varlıklı insanların yaşadıkları yapılardır. Lüks ve görkemli görünümleri sebebiyle hayranlık uyandıran bu yapılar genellikle deniz kenarında ya da daha kırsal olan alanlarda inşa edilmektedir. Genellikle büyük ya da küçük bahçeye sahip olan villalar iki katlı (dubleks) ya da üç katlı(tribleks) olarak tasarlanmakta, bazıları dönemsel olarak kullanılırken bazıları yıl boyunca kullanılmaktadır.

Nüfus yoğunluğunun, nüfus artışına bağlı olarak şehir merkezlerinde artış göstermesi sebebiyle birçok insanın kentten uzaklaşarak kafa dinlemek istemesi nedeniyle ikinci bir konut ihtiyacı duymasına neden olmuştur. İnsanların ikinci bir konuta ihtiyaç duyması nedeniyle kentlere ulaşımın kolay olduğu bölgelerde villa tipi yapıların sayısında artış gözlenmektedir. Çoğu dönemsel olarak kullanılmakta olan villalar genellikle yaz döneminde kullanılmaktadır. Bunun yanında tüm yıl boyunca kullanılmakta olan villalarda bulunmaktadır. Belirli bölgelerde inşa edilen villalar yaşam standartlarının yüksek olduğu yerlerde bulunmaktadır.

Villa Tasarımı Yapan Firmalar

Şehrin gürültüsünden ve stresinde uzak bir yerde huzurla yaşamak için bir villa inşa ettirmek gibi bir düşünceye sahipseniz ve bu villa için yeterli olacak arsanız varsa yapmanız gereken bir takım ön çalışmalar bulunmaktadır. Öncelikle arsanızı iyi tanıyor olmanız gerekmektedir. Nedir iyi tanımak örneğin arsanızın bir villa inşası için uygun özelliklere sahip olup olmadığını biliyor olmanız gerekmektedir. Bu konuda en detaylı bilgiyi size arsanızın bağlı bulunduğu belediyenin ilgili departmanı vermektedir. Villa inşası için gerekli olan izinler alındıktan sonra işinde uzman olan mimarlık firmasıyla iletişime geçip işlemleri başlatabilirsiniz.

Villa Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Keyifle yaşamınızı sürdürebileceğiniz ve şehrin gürültüsünden stresinden uzak kalabileceğiniz muhteşem görünüme sahip olan bir villa sahibi olmanız için yapmanız gereken konusunda kişilerden yardım almanız olacaktır. Yazı da kışı da konforlu bir biçimde geçirebileceğiniz kusursuz mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan bir yuvaya sahip olmak artık hiç de zor değil. Bunun için profesyonel kişilerden villa tasarımı konusunda yardım alabilirsiniz.

Özellikle çocukları bulunan aileler için güvenli ve çocukların özgürce oyun oynayabilecekleri siz yetişkinlerin ise keyifle dinlenebilecekleri huzur dolu bir yaşam alanı tasarlamayı amaç edindik.

Böyle bir villa tasarımı için gerekli olanların en başında ultra lüks malzeme kullanımı gelmektedir. Kullanılan malzeme ne kadar kaliteli olursa yaşam alanız o oranda kaliteye sahip olacaktır.

Gösterişli ve konforlu bir villa tasarımı için bu yaşam alanında kullanılacak olan bütün unsurların kusursuz olmasına özen göstermek gerekmektedir. Geniş bir yaşam alanı olma özelliği gösteren villalar iç ve dış mimarisi bir bütün oluşturacak şekilde tasarlanmalıdır. Lüks ve konforlu bir yapı inşa edebilmek için doğru malzemenin doğru yerde kullanılması çok önemlidir.

Villa TasarımıVilla Modelleri

Villanın tasarımında ilk göze çarpan havuz olmuştur. Özellikle yaz aylarında ferahlamanıza yardımcı olacak olan havuzunuzun gece gündüz hoş görünmesi villanızın değerini artıracak olan bir faktör olmuştur. Alışılagelmişin dışında sizi en güzel şekilde yansıtan ferah bir havuz elbette farkınızı ortaya koyacaktır. Havuz tasarımında dikkat edilecek en önemli etken temizliği kolay aydınlık görünüme sahip olan ve görenlere ferahlık veren bir tasarım olmasıdır. Havuzunuzun ölçülerinin villanız ile orantılı ihtiyacı karşılayacak şekilde olmasına özen gösterilmelidir.

Villa Proje Firmaları

Bir yaşam alanının dekorasyonunda ilk göze çarpan unsur da zemin olmuştur. Göze hitap edecek derecede zarif ve şık olmasının yanında zeminde kullanılacak olan malzemenin ısıya neme dayanıklı özelliğe sahip olması da aranacak olan özellikler arasında gelmektedir. Zemin dekorasyonunda dayanıklı olması ve sıcak görünümü sebebiyle ahşap vazgeçilemeyen bir ürün olarak başta gelmektedir. Fayans seçiminde ise dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kolay temizlenebilen özelliğe sahip olmasıdır. Bunun dışında dekorasyonda kullanılacak olan zemin malzemesi seçilirken yaşam alanında kullanılacak bütün unsurlar göz önünde bulundurulup uyum yakalanmalıdır.