İç Mekan Tasarım Ofisi

Evimizin o nadide tasarımlarının nasıl oluştuğunu hiç merak ettiniz mi? Yeni bir ev almışsanız veya yaptırıyorsanız bilirsiniz ki o evin iyi bir dekorasyona ihtiyacı olacaktır.

İç Mekan Tasarım Ofisi

Günümüzde inşa edilen yapıların estetikliği daha çok ön plana çıkmaktadır. Hal böyle iken bu yapıların içinin de estetik olarak önem kazandığı görülmüştür. Bu bakımdan iç mimarlık ofislerine daha çok ihtiyaç duyulmaya başlandığını söylemek de pek mümkündür.

İç mekan tasarım yapılacağı zaman genellikle iç mimarlar tercih edilir. Kişiler her ne kadar kendi zevklerine göre evi dayayıp döşeseler de bir iç mimarın eli değmiş kadar olmaz. İç mimar eli diyoruz çünkü bu kişiler yıllar boyu çeşitli tasarımlar üzerinde çalışmış, bu tasarımlar üzerinden 4 yıl ders görmüş insanlardan oluşuyor. Bu bakımdan bir iç mimarın yaratıcılığının oldukça fazla ve düşünce tarzının da farklı olduğunu belirtmek gerekir. İç mimarlar bir nevi müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda tasarımlar üretirler. Bu tasarımlar bir eşya olacağı gibi evin komple bir odası da olabilir. İç mimarlık ofisleri proje tasarım gibi konularda çalışırken başlıca gözettiği durum ise mekanı güzelleştirmek, estetik bir görünüm katmaktır. 

iç mimarlık ofisi
iç mimarlık ofisi

Estetik bir görünümden ne fayda görebilirim ki diye düşünüyor olabilirsiniz ancak iç mimarlar sadece estetik görünüm katmakla kalmaz, odanızı veya evinizi daha işlevsel hale getirecek yeni iç mekan proje tasarım fikirleri de üretir. (Bkz. 1+1 Dairelerde Dekorasyon Fikirleri,1+1 Daire Dekorasyonları)

İç mimarlık ofisleri pek çok alanda görev alırlar. Yaptıkları işlere şöyle bir göz atacak olursak çalıştığı yerleri şöyle sıralayabiliriz:
“Evlerin iç mekanları, hastaneler, ofisler, alışveriş merkezleri, restoranlar, pastaneler, kütüphaneler, konut tasarımları” gibi aklınıza ne kadar dört tarafı duvarla çevrilmiş yapı geliyorsa hepsiyle hemen hemen iç mimarlık ofisleri ilgilenebilmektedir.

İç mimarlık ofisleri genellikle önce proje tasarım fikirleri üretir, bu fikirlerden uygun olanları sanal ortama dökerek daha iç mekan proje tasarım konusu hayata geçmeden ön izlemesini sağlar.

iç mimarlık ofisi

İç mekan tasarım konusu sanıldığı kadar kolay değildir. Eğer kendi başınıza bir evi dekore edecek olursanız karşınıza çıkabilecek muhtemel sorunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Yetersiz ya da aşırı ışıklandırma
  • Işıklandırma aracının yanlış seçimi
  • Renk uyumlarının doğru olmayışı
  • Parke seçimlerinin uygunsuzluğu
  • Yanlış hammadde seçimi
  • Mobilyaların ve dekoratif araçların eksikliği veya yanlış kullanımı
  • İşlevselliğin olmaması

Bu gibi sorunları çoğaltmak mümkündür. İşte bu sorunlarla karşı karşıya kalmamanız için iyi bir iç mimarla yani iç mimarlık ofisiyle anlaşmalı ve çalışmalısınız. İç mimarlık ofisleriyle çalışmak size pek çok yönden avantaj sağlayacaktır. Örneğin zamandan tasarruf ederken evinize ya da ofisinize ekstra konfor katabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili olarak proje tasarım, proje tasarım uygulama, proje tasarım aşamaları, proje tasarım nedir, proje tasarım uygulaması, proje tasarım programları başlıklarına da Google’dan bakabilirsiniz.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic