İç Tasarım Süreci Nasıl İşler? Süreç Nasıl Yönetilir?

En genel tabiriyle iç tasarımın amacı, estetik açıdan güzelleşmesi ve işlevsel olarak daha gelişmiş bir forma ulaşmasını sağlamaktır. İç tasarım proje firması nasıl olmalıdır? İç tasarım süreci nasıl işler? Gelin birlikte bu sorulara cevap bulalım.

İç Tasarım Süreci Nasıl İşler? Süreç Nasıl Yönetilir?

İç mekan tasarımı, bir binanın veya ofis gibi herhangi bir alanın iç bölümlerinin planlanması, düzenlenmesi ve tasarlanması şeklinde 3 aşamadan oluşmaktadır. Bir iç tasarıma başlamadan önce belirlenmesi gereken ilk madde, çalışma yapılacak alandan beklentinin ne olduğudur. Yani o alanda ne üzerine yoğunlaşılacak, hedef kitle veya alanı kullanacak kişiler kimlerden oluşacak gibi soruların cevapları verilmeli ve daha sonra bir iç tasarım proje firması ile çalışmaya başlanmalıdır.

ic tasarım surecinin isleyisi

İç tasarım sürecine ilk aşamadan sonra, en önemli olgu senkronizasyondur. Seçilen aksesuar parçaları, mobilyalar ve duvar kağıtlarına kadar tüm objeler birbirleri ile ahenk içinde olmalı ve göze hitap etmelidir. Örneğin bir mekanın her alanında aşırı canlı renkler kullanılması göz yoracak ve insanlara rahatsız edici bir his uyandıracaktır.

Tam tersi olarak canlılıktan uzak durmak isterken tamamen soluk renklerden oluşan hayat belirtisi olmayan mekanlar tasarlamak da hüsran olacaktır. Bunun için iç tasarım proje firmaları yüksek bilgi birikimine ve bu iş için elle tutulur bir deneyime sahip olmalıdır. İşini ustalıkla yapan bir firma size her konuda yardımcı olur ve doğru yola yöneltir. İç Mekan Tasarım Ofisi konumuzda bu konuya epey değindik.

Kısaca tasarım sürecinde, süreç boyunca kullanılacak malzemeler ve bunların modelleşme süresinde nasıl düzenlemeler yapılması gerektiği önemlidir. Çünkü bu dairesel bir süreçtir ve bazen birkaç aksesuar ve dekor tüm tasarımı baştan aşağı değiştirmeye sebep olabilir.

iç tasarım süreci nasıl olmalıdır?

İç tasarım proje ofisi, yapılacak tasarımı bir problem ve süreci ise çözüm yolu olarak tanımlayarak hareket etmelidir. Bu problemin çözümünde uygulanacak yöntemler ise süreç boyunca yapılacak tasarımın ta kendisidir. İç tasarımda net bir süreç çizelgesi yoktur. Çünkü çalışmanın başında seçilmiş olan mobilya veya herhangi bir aksesuar, tasarım akışı sürerken alternatiflerin arkasında kalır ve değişime uğrayabilir. Süreç işlerken tasarım da kendini şekillendirir. İç tasarım proje ofisi, bu noktada çok önemlidir. Eğer siz de bir iç mimarlık ofisi arıyorsanız Qaraqalem İç Mimarlık Ofisi, iç tasarım sürecinde baştan sona yanınızda olmakta ve sizin için çalışmaktadır.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic