İlk İç Mimar Kimdir?

İç mimarlık günümüzün trend mesleklerinden birisidir. İç mimarlar ne yapar? İç mimarlık ofisleri kimlerle çalışır gibi soruların yanında ilk iç mimar kimdir gibi sorularda gelebilmektedir. İşte sizler için derlediğimiz ilk iç mimar kimdir?

İlk İç Mimar Kimdir?

İç mimarlık bir uzmanlık alanıdır. Bir mekan göz önüne alınarak kullanıcılara belli başlı unsurlara göre uygun tasarımı sunmak için çözüm ve projeler üreten bir meslek dalıdır. Sektörel gelişimi ve eğitimsel gelişimi aynı zamanlara denk gelmektedir. 20. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri içerisinde kurumsallaşan bir uzmanlık alanıdır. En ünlü iç mimarlar, zamanla ortaya çıkmış ve bu sektörde adını altın harflerle yazdırmayı başarmış insanlardır. Bu insanlar arasında bir tanesi bu mesleğin icat edeni olarak adlandırılan Elsie de Wolfe idi.

elsie de wolfe kimdir? en ünlü iç mimarlar

Elsie de Wolfe, bu mesleğe ilham veren en önemli isimlerden biridir. New York doğumlu bir tasarımcı olan Elsie, aynı zamanda dünyadaki ilk dekoratörlerden biridir. Hatta kendisi ABD’nin ilk dekoratörüdür. Bununla başlayan serüveninden sonra dünyadaki ilk iç mimarlardan biri sayılmaktadır. Elsie, aslında bir oyuncuydu. 1859 yılında doğmuş olan Elsie, The New Yorker dergisine göre meslek olarak iç mekan tasarımı icat eden kişiydi.

Öncelikle kıyafetleri ve aksesuarları ile ön plana çıkan, konuşulan bir kişi olmayı başardı. Daha sonraları Irving Place içerisinde bulunan, kocasıyla yaşadığı evini çok kasvetli bulduğu için burada bir düzenleme yaptı. Zaten var olan tutkusu burada daha da açığa çıktı ve yaptığı işlerle en ünlü iç mimarlar kategorisine adını yazdırdı. Hatta en ünlü iç mimarlar kapsamı dışında dünyadaki ilk iç mimardı, bu mesleği Elsie de Wolfe icat etmişti.

elsie de wolfe kimdir? en ünlü iç mimarlar

Aydınlık ve samimi tasarımlar, Elsie’nin favorisiydi. Canlı renkler onun neredeyse imzasıydı. Kasvetli alanları şahane, sıcacık ortamlara dönüştürmeye bayılırdı ve yalnızca elinin değdiği mekanların tasarımları değil kendi tarzı da oldukça ışıltılıydı.

Yaşadığı şehrin ilk sosyal kadın kulübü olan Colony’i kendi elleriyle tasarlamıştı ve Colony’nin tasarlanması onun adını markalaştıran en önemli işlerden biri olmuştu. Elsie’nin imzası bu tasarımdan sonra görülmüş ve kurt figürlü kartvizitleri markasını oluşturmuştu. “Etrafımdaki her şeyi güzelleştireceğim. Ve bu benim hayatım olacak.” Sözleriyle dikkat çeken Elsie, yarattığı ekolden ve başarısından dolayı hem adını ilklere hem de tarihteki en ünlü iç mimarlar arasına yazdırmayı başardı.

Kocasının adından dolayı zaman zaman Leydi Mendl olarak anılan Elsie, 12 Temmuz 1950 yılında hayata bir tarih olarak gözlerini yummuştur. Daha fazla bilgi için İç Mimarlık Nedir? İç Mimar Kime Denir? konusuna da göz atabilirsiniz.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic