Ofis Tasarımı Nasıl Olmalı? Ofis Tasarımının Püf Noktaları

Ofisler günümüzün çoğunu geçirdiğimiz çalışma alanlarındandır. Bu alanlara mutlaka ofis iç mimari düzenlemesi gereklidir. Eğer doğru tasarlanmamış ise o ofis gelecek, çalışmamızı olumsuz etkileyecektir. Peki doğru ofis tasarımı nasıl olmalıdır?

Ofis Tasarımı Nasıl Olmalı?

Ofis iç mimari için ilk başta bakılması gereken şey ofisin kimin için tasarlandığı ve hangi amaca hizmet edeceği olmalıdır. Ofis tasarımında en önemli şey kesinlikle ofisi kullanacak kişinin, kişilerin hangi iş için bu ofisi istediğidir. Amacına uygun tasarlanacak ofis, müşterileri daha fazla çekecek ve çalışanları o işi yapmak için motive edecektir. Ofis iç mimari, ofis sahibinin yönlendirmesi tabanlı gerçekleşmektedir. Ofis sahibi, iş tanımını ortaya koyup bir iç mimarlık dekorasyon firmasıyla çalışmaya başladığında ofis ona göre şekillenmektedir. Peki, iş tanımına göreli olmaksızın ofis tasarımının basit, dikkat edilmesi gereken notaları nelerdir?

Öncelikle tasarımlar bakımından düzen oldukça önemlidir. Ofis iç mimari için önemli noktalardan biri, tasarımdaki düzendir. Ortamın düzenli olması, parçaların işlevsel olması ve fazlalıkların kullanılmamasına bağlıdır. Bu düzen hem müşterileri ofise çekecektir hem de çalışanların motivasyonunu artıracaktır. Bunun yanında ışıklandırma ve renk seçimi önemli olan noktalardan biridir. Renkler, insan psikolojisi üzerinde önemli etkiye sahiptir. İş tanımınıza göre kullanacağınız renkler de psikolojik olarak yarattığı etkiyle oldukça ön plana çıkmanızı sağlar ve ışıklandırma ortamın havasını renkle beraber destekleyecek önemli bir unsurdur. Ofis Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli? konusunda da detaylı olarak bunu anlatmıştık.

Farklı iş ortamları, yine ofis tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında. Farklı iş ortamlarından kastımız aynı ofis içerisinde hem bireysel çalışma ortamlarının hem de işbirliğine açık ortamların bir arada bulunmasıdır. Bu oldukça önemlidir zira bireysel çalışma alanları çalışanlarınızın ve ilgilendiğiniz müşterilerinizin özel hissetmesini sağlarken işbirliği ile çalışılacak alanların da içeride bulunması ortak iş yaptığınız insanlarla iletişimizi artıracaktır.

Yani ofis iç mimari bu farklı alanları yaratırken oldukça dikkatli olmalıdır. Seçtiğiniz parçaların işinizle alakalı olması ve işinizi çağrıştırmayacak parçaların kaldırılması oldukça önemlidir. Yani aslında küçük dokunuşlar, tasarımlarınızı etkileyecektir. Dekorasyonun önemi de burada ortaya çıkmaktadır. Aksesuar dediğimiz bu küçük dokunuşlar, belki de en önemli noktalardandır.

ofis iç mimari tasarımı nasıl olmalı

Kısaca işlevsel olunması ve alakaların iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Renkler ve ışıklandırmanın, çalışma alanlarının yaratılmasının önemi ise tamamen ortamın şekillenmesini ve işe yarar olmasını sağlamak açısından önemlidir. Ofis iç mimari, dikkat edilmesi gereken küçük noktaları olan ancak bu noktaların hayati önem taşıdığı alanlardan biridir. 

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic