Ofis Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ofis tasarımı nasıl olmalı diye çok sayıda soru alıyoruz. Mimarlik ofisi nasıl olmalı diyen de var, inşaat ofisi nasıl olmalı diyen de.

Özellikle de yeni müşterilerimizin çoğu ofis tasarımları konusunda daha önce bir çalışma yaptıklarını iletseler de gerekli özen gösterilmediğinden olsa gerek pek bir yere varılamadığından dert yanıyorlar. Şöyle genel hatlarıyla ofis tasarımında nelere dikkat edilmeli konusunda bilgi verelim istedik.

Ofis Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ofis tasarımları sektörden sektöre değişkenlik gösteren tasarımlardır. Sadece sektör değişikliğiyle değil, alanın küçük ya da büyük olması da ofis tasarımları için bir değişkenlik faktörü olabilir. Ofis mimarlik çoğu zaman basit gibi dursa da aslında iş detaylara geldiğinde hiç de öyle olmadığı anlaşılmaktadır. Bu detaylardan bahsederken maddeler halinde ilerleyecek olursak;

1. Ortamın refah olmasını sağlayın.
Ofis tasarımında dikkat edilmesi gereken detaylardan bir diğeri ortamın refahlığı olmaktadır. Ofis mimari olarak geniş yapılmış olabilir ancak düzenleyeceğiniz mobilya ve renklerin de bu refahlığı destekler nitelikte olması gerekir.

ofis mobilya, Ofis mimarlik

2. Mobilya konusunda seçici davranın.
Mobilyaları uzun yıllar kullanacağınızdan ötürü, kaliteli ve uzun ömürlü olması gerektiğini unutmayın. Ancak her zaman söylediğimiz gibi kalite para ile ölçülmez. Bir ürün pahalı diye kaliteli değildir. Bu nedenle piyasa araştırmasını iyi yapmanız gerekiyor. Seçeceğiniz mobilyalar ofisinizin bir nevi temelini oluşturacağından renk seçimlerini de ona göre yapmalısınız. İlerde ofisinize yapacağınız tüm tasarımlarda mobilyalarınızı referans alacağınızdan ötürü, istemediğiniz tarz renklerden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Mimarlik ofisi nasıl olmalı

3. Aydınlatmaya önem verin.
Ofisinizin gün ışığından yararlandığı açıları bulmaya çalışın ve mobilyaları bu açıya göre konumlandırın. Sürekli güneş alan bir yerde kalan mobilyalar zamanla solacağından dikkatli davranmalısınız. Ayrıca ışıklandırmanın yetersizliği iş yerindeki verimi düşürebilir. Bu nedenle ofise gömme ledler kullanarak hem aydınlık hem de modern bir ofis görünümü kazandırabilirsiniz.

4. Sektörünüzün gerekliliklerini göz ardı etmeyin.
Tasarımın yapılacağı ofisin sektörü tasarım sürecinin her anında göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin bir mimarlik ofisi için yapılacak tasarımda mutlaka sadelik ve biraz ciddilik/resmiyet bulunmalıdır. Tabi ki bunlar su götürmez doğrular değildir, birazdan bahsedeceğimiz diğer detaylarla bu durum şekillenebilir.  Bu arada Ofiste Verimliliği Artırmanın Yolları Nelerdir? konusuna da bakmanızı tavsiye ederiz.

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic