iç mekan boyası

İç Mekan Boyası Nasıl Seçilir? Renkler Size Ne Anlatıyor?

İç mekan boyası için doğru rengi seçmeniz gerekiyor ama bunun ne olduğuna karar veremiyor musunuz? İşte size yardımcı olabilecek birkaç ipucu

İç Mekan Boyası Renkleri Size Ne Anlatıyor? 

Her renk ayrı ayrı bir enerjiye ve anlama sahiptir. İç mekan boyası seçerken nasıl hissetmek istiyorsanız ona uygun bir renk seçmelisiniz. Renklerin anlamlarına bakarak doğru etki ve hissi yaşamak oldukça mümkündür. Örneğin, insan üzerinde ağırlaştırıcı etkiyi koyu renkler yaratmaktadır. Yataktan çıkmak istemeyen bir insan olmak istemiyorsanız açık iç mekan boyası tercih edebilirsiniz. Açık tonlar sizi iyi hissettirecektir. 

En çok tercih edilenler 

1. Kum Beji Rengi

En çok tercih edilenler arasındadır. Toprak tonlarına yakın olduğundan koyu kahve, açık mavi, pastel tonları ve kızıl kahve ile kullanabilirsiniz.

iç mekan boyası

2. Çakıl Taşı Rengi

Modern ve minimal bir görüntünün gözdesidir. Grinin açık bir alt tonudur. Neredeyse tüm renklerle ve dekorasyonlarla uyumludur. Beyaz renkle birlikte kombinlemeyi düşünürseniz çok doğru bir tercih olacağını söylemeliyiz.

çakıl taşı renk tonları
Bununla ilgili tasarım örnekleri için En Popüler Ev Dekorasyonları

3. Fildişi Rengi

Sadelik ve asalet arıyorsanız bu renk tam size göre. Şampanya rengine benzerliği ile de göze çarpmaktadır.

iç mekan boyası
Bununla ilgili tasarım örnekleri için Ofis Tasarımlarında Renk Seçimlerinin Önemi Nedir?

4. Deniz Kabuğu Rengi

Doğanın içinden gelen bir esinti atmosferi istiyorsanız seçenekler arasında deniz kabuğu rengi mutlaka olmalıdır. Mavinin her tonu ile çok uyumlu olacaktır. 

5. Antrasit Rengi

Grinin en koyu tonudur. Büyük salon ve ofisler için tercih edilmektedir. Dekoratif bir görüntü yakalamak için antrasit rengini tek bir duvara da uygulayabilirsiniz. 

İç mekan boyası için başka nelere dikkat etmeliyiz? 

İç mekan boyası seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi de odanızın nasıl ışık aldığıdır. Eğer az ışık alan bir mekanı koyu renkte boyarsanız daha karanlık olacaktır. Mekanın ne kadar ışık aldığına göre iç mekan boyanızı seçmelisiniz. 

Farklı tonlar ile kontrast yaratarak odanızın duvarlarını dengeli bir şekilde bölebilir, hoş bir ortam yaratabilirsiniz. Böylece iç mekan boyası seçiminizle duvarlarınız da renklenecektir. 

Mekanın metrekaresi boya seçiminizi etkileyen bir unsurdur. Açık renk boya ve az sayıda eşya ile mekan daha ferah görünecektir. 

Yorumunu Bırak

Your email address will not be published.

TurkishEnglishArabic